Злогласена руска единица пристигнува на украинскиот фронт

Руски падобрански единици беа испратени во Донбас по повлекувањето од Херсон, пишува Telegraf.

Британското воено разузнавање открива дека единиците за воздушен десант, меѓу кои се најистакнатите руски војници, се вратиле на бојното поле и покрај тоа што биле ослабени по девет месеци војна.

Некои единици на ВДВ веројатно биле засилени со мобилизирани војници. Иако слабо обучените војници ќе го ослабат наводното елитно потекло на ВДВ, Русија најверојатно ќе ги распореди овие единици во секторите кои се сметаат за особено важни, тврди Министерството за одбрана на ОК.

Руските ВДВ единици беа дел од руската одбрана во Херсон. Елитните падобранци на Путин имаат репутација на решителност и склоност кон бескомпромисно насилство. Кремљ ги користи како шок трупи кои нападнаа стратешки локации во раните утрински часови на руската инвазија во февруари.

„Потенцијалните оперативни задачи на ВДВ вклучуваат одбранбена поддршка во областа Кремин-Сватов во областа Луганск или зајакнување на офанзивните операции во правец на Бахмут“, соопшти Министерството за одбрана.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Свет

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Read more

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more
 

Вести

Објавен конкурсот за новинарските награди Никола Младенов 2022

Читај повеќе

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Читај повеќе

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

Читај повеќе

Истражување: Македонците месечно трошат 900 денари на дигитални услуги

Читај повеќе

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе