Знаете ли што е гамофобија?

Фобија е ирационален страв од одредени работи или ситуации кои всушност не се опасни. Најчести фобии се страв од висина, пајаци, затворен простор, змии и слични. Но, дали знаете што е гамофобија?

Тоа е страв од брак, поточно страв од самата обврска или врзување со некого во врска или во брак. Луѓето кои имаат гамофобија често на самото спомнување на брак чувствуваат одредена доза анксиозност. Оваа фобија може да се третира од страна на стручно лице.

Гамофобијата е сè уште неистражена и ретка фобија којашто се случува и кај жени и кај мажи. Некои луѓе имаат страв, а не ни знаат дека станува збор за гамофобија.

Како да ја препознаете?

Освен негативно размислување за брак и потребите да се побегне од самиот разговор, гамофобијата предизвикува и телесни промени како забрзана работа на срцето, препотување, болка во градите, мачнина, црвенило во лицето.

Кај некои може да биде изразена и создава големи проблеми во секојдневниот живот, во работата, учењето или приватниот живот. Некои ќе реагираат на самата помисла или разговор за брак, додека на некои дружењето со венчани парови или одењето на венчавки предизвикува проблеми и создава анксиозност.

Што ја предизвикува?

Постојат повеќе причини зошто доаѓа до гамофобија, а најчесто се работи за спој од негативни искуства од минатото и надворешни фактори, како траума од некоја претходна врска која не завршила најдобро или завршила со развод.

Може да биде и од преземено однесување од родители кои немале среќен брак.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Живот

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Read more

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Read more

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Read more

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Читај повеќе

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Читај повеќе