Зошто не е добро да купите половни зимски гуми?

Секоја година голем број возачи се одлучуваат да купат половни зимски гуми. Единствената причина зошто се одлучуваат на ваков чекор е за да заштедат пари. Но, дали ова е добар избор?

Од 15 ноември до 15 март сите возачи во Македонија мора да имаат 4 зимски гуми и зимска опрема. Затоа е крајно време доколку имате летни гуми да ги смените и да купите нови.

Зошто не треба да купите половни зимски гуми?

Гумите се најважни за безбедност. Ако гумите се лоши, нема да може да закочите на време и може да дојде до губење на контролата над возилото и до негово пролизгување. Возењето со лоши гуми е ризично дури иако возите внимателно. Затоа не треба да штедите пари кога станува збор за вашата безбедност.

Опасноста се крие во оштетените гуми кои често не се видливи со голо око. Станува збор за пукнатини во структурата на гумата. Освен ова, пропуст е и доколку претходниот сопственик не внимавал на притисокот.

Возачите треба да имаат предвид дека таквите гуми се извадени од возилото со причина и дека ако биле добри не би биле на продажба.

Ако имате среќа и ако најдете половна гума без оштетувања, таа е секако истрошена, па за краток период ќе треба да купите нови гуми.

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Авто новости

Golf на тронот: Ова се 25-те најпродавани автомобили во 2021 година

Read more

Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Read more

Само 15% од Германците би купиле електричен автомобил

Read more

Tesla пријави рекорден профит за 2021 и нема да понуди нови модели годинава

Read more
 

Автомобили

Golf на тронот: Ова се 25-те најпродавани автомобили во 2021 година

Читај повеќе

Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Читај повеќе

Само 15% од Германците би купиле електричен автомобил

Читај повеќе

Tesla пријави рекорден профит за 2021 и нема да понуди нови модели годинава

Читај повеќе

Чао Passat: Америка се збогува со лимузината на Volkswagen

Читај повеќе

Хибридот на Kawasaki сѐ поблиску до производство

Читај повеќе

Коњски сили - зошто оваа мерна единица сè уште постои?

Читај повеќе

Дали BMW ги „спојува“ сериите 4 и 8 во нова серија 6?

Читај повеќе
  • filter

Класичниот Mini се враќа со електричен погон и 120 КС

Читај повеќе