Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Историското примирје на Израел со Обединетите Арапски Емирати одекна како земјотрес во мислиманскиот свет, а набрзо потоа следуваше и примирје со Бахреин.

Во двете примирја посредуваше САД, односно Доналд Трамп. Какво е тоа примирје кога нема војна? Какво е тоа примирје со кое не се решава палестинскиот проблем поради кој и дојде до караницата на Израел со муслиманскиот свет?

Едноставно, интересот е исклучиво на САД, односно да ги обедини сите непријатели на Иран, заколнатиот непријател на САД. Иран го мрази Израел, но истовремено е непријател и со земјите од Арапскиот полуостров.

Оттаму логиката: непријателот на мојот непријател станува мој пријател. Победник - САД.

реклама

Свет

Во кои земји е задолжително носењето маски на отворено?

Read more

Tерористот од Ница е туниски имигрант

Read more

Макрон ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата

Read more

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Read more

Нови видеа

play_arrow

Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Read more
play_arrow

Руски диви „хакери“ бираат победник помеѓу Трамп и Бајден

Read more
play_arrow

„The White Tiger“ - новата серија на Netflix со Пријанка Чопра

Read more
play_arrow

Мал трик кој го забрзува процесот на слабеење

Read more
play_arrow

10 теории за вселената што ќе ве држат будни длабоко во ноќта

Read more
play_arrow

Папу Гомес МВП за септември во Серија А

Read more
play_arrow

Рецепт за топло чоколадо што мора да го пробате

Read more
play_arrow

Вистински чувар: Питбул трениран да заштитува деца

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за „Dreamland“ - новиот трилер со Марго Роби

Read more
play_arrow

Пробајте го најдобриот и најлесниот рецепт за пилешки крилца

Read more
play_arrow

Вежби за затегнати стомачни мускули со тегови

Read more
play_arrow

Десетте најголеми ривалства во фудбалот во овој момент

Read more