Зошто се вели дека мачките имаат 9 животи?

Кога станува збор за мачките, постојат многу верувања и митови за нивното влијание врз човечкиот живот. Покрај приказните за црни мачки, се тврди и дека мачките имаат девет животи. Зошто е тоа така?

Од каде потекнува ова познато верување?

Ако одите да ги посетите љубителите на мачки во различни делови на светот, ќе забележите дека сите имаат легенда за повеќекратниот живот на нашите омилени куќни миленици.

Сепак, она што се разликува е бројот на животи што наводно ги има мачката.

Некаде тој број е девет, како што е случај со нас, а некаде е, седум или шест - зависно од локалните приказни и обичаи.

Ако анализираме од каде потекнува бројот девет од целата оваа приказна, постојат две можности. Една од нив е дека легендата за девет животи на мачки потекнува од Кина, каде што овој број се смета за среќен. Друга можност е дека приказната започнала од Египет, каде мачките се многу ценети и поистоветувани со некое божество. Имено, врховниот египетски бог Ра често бил прикажуван во форма на мачка, а според легендата, тој од своето тело создал уште осум врвни богови.

Легендата најверојатно потекнува од легендата дека мачката е издржлива, дека брзо се опоравува и дека секојпат се враќа во живот.

Сепак, иако мачките се снаодливи, тие сепак се подложни на повреди и загуби на живот како и секое друго животно. Затоа е важно да се грижиме за нивното здравје, како што е случајот со другите домашни миленици.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Чек дис аут

Лагуна во Аргентина стана розова поради загадување

Read more

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Read more

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Read more

Запознајте го Орео, кучето кое помага на болни деца

Read more
 

Магазин

Зошто треба да пиете чај од нане?

Читај повеќе
  • filter

Лагуна во Аргентина стана розова поради загадување

Читај повеќе

Десерт на денот: Сутлијаш со малини

Читај повеќе

Вежби кои го нормализираат крвниот притисок

Читај повеќе

Пет намирници кои помагаат да ги сокриете подочниците

Читај повеќе

Како изгледаат славните личности на Instagram, а како во реалноста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Лоши навики поради кои сте во долгови и не штедите пари

Читај повеќе

Пет знаци кои потврдуваат дека партнерот повеќе не ве привлекува

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе