Зошто треба секој ден да јадете капини?

Сезоната на капини веќе е почната, а ова овошје за жал не е често застапено на нашата трпеза. Иако претставува совршен дар од природата за целокупното здравје, сепак малкумина знаат за придобивките од секојдневното консумирање капини.

Одлични се за превенција на многу болести, а се наоѓа и на топ 10 листата од намирници кои можат да спречат појава на малигна болест.

Капините се богати со витамини А, Б1, Б3, Б6, Ц, Е и К, како и со фолна киселина. Содржат магнезиум, калиум, калциум, цинк и железо, но и аминокиселини и влакна кои се корисни за дигестивниот систем.

Капините се ефикасни во спречување појава на карцином на бели дробови и дебело црево. Особено се корисни за повозрасните луѓе бидејќи помагаат во забавување на слабеењето на моторните и когнитивните функции.

Редовното консумирање капини може да ја подобри меморијата. Богати се со нерастворливи влакна важни за оптимално функционирање на дигестивниот тракт. Помагаат во празнење на цревата, во регулирање на тврдата столица и во случај на опстипација.

Тагови
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Здравје

Студија: Вакцинираните трудници ги пренесуваат антителата на бебињата

Read more

Најчести митови за контрацепција што се опасни по здравјето

Read more

Мастите не дебелеат, „виновни“ се шеќерите

Read more

Митови и вистини за зелениот лиснат зеленчук

Read more
 

Магазин

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Читај повеќе

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Читај повеќе
  • filter

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Читај повеќе

Трикови за чистење со домашни намирници

Читај повеќе

Дали постои љубов на прв поглед?

Читај повеќе

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Читај повеќе

Шефе, како се вика петок на англиски?

Читај повеќе

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе