7 факти кои можеби не сте ги знаеле за симболот на Студената војна

Овој ѕид речиси 30 години го делеше Берлин на западен и источен, додека денес претставува симбол на Студената војна.

Кога осамна тој 13 август 1969 година, жителите на Берлин беа изненадени од фактот дека ќе се подигне ѕид за да ги раздели. Источногерманските власти дадоа објаснување дека тој ќе помогне да се заштити народот од фашистите од Запад и да се овозможи развој на социјалистичката држава во Источна Германија.

1. Берлинскиот ѕид е бариера што ги делеше Западен и Источен Берлин во должина од 160 километри, додека неговата висина беше околу 3,5 метри. Многумина се согласуваат дека тој претставува еден од најголемите симболи на Студената војна, но и на идеолошката поделба во повоена Европа.

2. Изградбата на ѕидот започна на 13 август 1961 година, а според официјалното објаснување, требаше да го заштити народот од фашистичките заговори кои се закануваа од Запад и да овозможи непречен развој на социјалистичката држава. Сепак, вистината беше дека тој беше поставен за да ја спречува миграцијата на работната сила од Германската Демократска Република во Сојузна Република Германија. Според некои проценки, во периодот од 1949 до 1961 година, повеќе од 2 милиона луѓе избегале од источниот во западниот дел на Германија.

3. Првично во центарот на Берлин беше формиран ѕид од мажи и оклопни возила, а војската на Источна Германија постави бодликава жица и вооружени чувари на кои им беше наредено да пукаат во секој што ќе се обиде да премине на другата страна без дозвола. Во следните две недели, првата верзија на бетонскиот ѕид беше подигната со помош на армијата и волонтерите, но тој постојано се надградуваше за да се спречат неовластени премини.

4. Иако имаше неколку контролни точки, едната беше попопуларна од другите - точката Чарли на Фридрихштрасе. Беше под контрола на сојузничките сили и беше ретко место каде што Берлинскиот ѕид можеше успешно да се помине со соодветни документи.

5. Од 1961 до 1989 година, 140 луѓе ги загубиле животите обидувајќи се да го преминат ѕидот, според Центарот за современа историја во Потсдам. Иако стражарите на контролните пунктови имаа дозвола да ги убијат сите што преминуваа неовластено, многумина сами си пресудија. Една таква приказна е обидот за бегство на електроинженерот Винфрид Фројденберг, кој загина на 8 март 1989 година, откако падна од импровизиран балон на плин.

6. Ноќта меѓу 9 и 10 ноември 1989 година, светот виде снимка од падот на Берлинскиот ѕид, кога многу од неговите жители дојдоа со чекани и други алатки за да скршат дел од ѕидот и да го однесат дома како сувенир. Сепак, неговото официјално уривање започна на 13 јуни 1990 година на улицата Бернауер, додека датумот што најчесто се поврзува со падот е всушност денот кога биле отворени границите меѓу Источен и Западен Берлин.

7. Некои проценки сугерираат дека неговото уривање произвело околу 1,7 милиони тони отпад, некои од остатоците се пренесени во различни земји во светот како потсетици. Парче ѕид со димензии 3,2 x 1,2 метри и тежина од 2,5 тони може да се види и во Загреб пред зградата на германската амбасада и Гете институтот.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Вести

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Read more

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Read more

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Read more

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Читај повеќе

Научниците развиваат пластика која се распаѓа во морска вода

Читај повеќе
  • play_arrow

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Читај повеќе

Кои се најбрзите Android телефони во моментов?

Читај повеќе

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Читај повеќе

Климатските промени се добра вест, но ако сте термит

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најимпресивни проекти на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Читај повеќе