9 август 1986, последниот концерт во живо на „Квин“ со Фреди Меркјури

На денешен ден, 9 август, во 1986 година, групата „Квин“ за последен пат настапи во живо со својот фронтмен Фреди Меркјури.

Концертот се одржа во Небворт Парк, Стивенејџ, Велика Британија. Пред публика од 120.000 луѓе, Фреди го затвори концертот со „We Will Rock You"/"We Are The Champions“ и „God Save The Queen“.

„Квин“ е еден од најпознатите британски рок бендови, по потекло од Лондон. Од настанувањето во 1970 година, бендот функционираше во составот Фреди Меркјури - вокал и пијано, Брајан Меј - гитара, Џон Дикон - бас гитара и Роџер Тејлор - тапани, сѐ до смртта на Меркјури како последица од СИДА во ноември 1991 година.

Во својата успешна кариера, „Квин“ стана еден од најпочитуваните бендови на сите времиња со стотици милиони фанови низ светот, а неговата музика сѐ уште влијание на модерната рок музика. Меѓу нивните најпознати хитови се „Bohemian Rhapsody“, „I Want To Break Free“, „We Will Rock You“, „We Are The Champions“ итн. По смртта на Фреди Меркјури во 1991, во организација на Queen се одржа познатиот концерт во чест на Фреди Меркјури во 1992, на кој најголемите музички ѕвезди од светот му оддадоа почит на легендарниот пејач и ги испеаја неговите, но и нивните авторски песни.

Во 1995, останатите три членови на Queen, користејќи ги демо-снимките на Меркјури, го создадоа албумот Made In Heaven посветен на пејачот. Во 1997, бендот ја сними нивната последна песна како Queen, „No-One but You (Only the Good Die Young)“, посветена на принцезата Дaјана, но и на нивниот вокалист, колега и пријател, Фреди Меркјури. По овој хит, басистот Џон Дикон го напушти бендот несакајќи да продолжи без неговиот идол, по што Брајан Меј и Роџер Тејлор продолжија да снимаат со нивниот пријател Пол Роџерс како Queen + Paul Rodgers.

Погледнете го историскиот концерт:

Remote video URL
Remote video URL
Тагови
реклама

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Instagram убавици во бикини

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Музика

Колкупати „Metallica“ гостувала во секоја земја?

Read more

Прво издание на Cotton Blues Festival: Се остварува сонот на Гого

Read more

Ед Ширан стана татко, сопругата Шери роди ќерка

Read more

Корона настап: Лејди Гага знае како да ја направи маската моден детаљ

Read more

Сцена

Премиера на „ТМ“ – македонскиот филм снимен со 0 денари буџет

Читај повеќе

Дали Том Харди е новиот Џејмс Бонд?

Читај повеќе
  • play_arrow

Песната „Сакам да живеам“ од Нокаут победничка на 35. „Макфест“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е најомилениот филмски лик на сите времиња

Читај повеќе

„Медена Земја“ продолжува да ја фасцинира светската публика и критика

Читај повеќе

„Стела“ блесна на отворањето на Синедејс, програмата продолжува со кина на отворено низ цело Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Даниел Крег повеќе нема да биде Џејмс Бонд: Кој ќе го замени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри сцени од „Stranger Things“

Читај повеќе

Колкупати „Metallica“ гостувала во секоја земја?

Читај повеќе