Аеродром на Малдиви: Авионите како да нурнуваат во океанот

Аеродромот на Малдивските Острови е како авионите да се нурнуваат во океанот - истовремено застрашувачко и преубаво искуство.

Меѓународниот аеродром Мале е главниот аеродром на Малдивите и воедно единствен кој нуди меѓународни летови до оваа островска држава во Јужна Азија.

Сместен е на островчето Хулхуле, во близина на главниот остров Мале по кој аеродромот е именуван. Порано го носел името на првиот малдивски претседател Ибрахим Насир, а денес го нарекуваат и Меѓународен аеродром „Велана“.

На овој остров во Индискиот Океан првиот аеродром бил отворен во октомври 1960 година. Тогаш располагал со челична писта со димензии 23х914 метри. Новата писта од асфалт била пуштена во употреба во април 1966 година благодарение на локалните волонтери кои помогнале во изградбата.

Со текот на годините и со порастот на туристичкиот интерес за оваа рајска дестинација, аеродромот бил реновиран и му била изградена додатна инфраструктура. Островото-аеродром денес содржи и метеролошка станица, како и хотелот „Хулхуле“ кој е наменет за патниците кои транзитираат. Исто така, дел од аеродромот е и хидродром кој располага со четири писти за хидроавиони.

И додека едни уживаат во спектакуларниот поглед додека слетуваат и полетуваат од овој аеродром, други се преплашени поради самиот факт што пистата широка 45 и долга 3.200 метри се наоѓа на надморска височина од само два метра, па изгледа како авионите при слетување да нурнуваат во Индискиот Океан.

Remote video URL

 

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Чек дис аут

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Read more

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Американка тврди дека е магнетизирана од вакцината, сите ѝ се смеат

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе