Ајакс за победата ќе мора да доигра деновиве - го оживуваа голманот на терен

Натпреварот од 7. коло во холандското првенство меѓу Валвајк и Ајакс беше прекинат во 85. минута по ужасни сцени на теренот.

Ајакс водеше со 3:2 и со намера да постигне четврти гол топката беше испратена до Брајан Броби, кој во обид да дојде до топката го удри во глава голманот на Валвајк, Етјен Ваесен, кој остана да лежи неподвижен.

Соиграчите на Ваесен веднаш ѝ сугерираа на клупата дека нешто не е во ред, а лекарите се упатија кон голманот кој лежеше на тревникот без свест.

Холандскиот весник De Telegraaf објави дека 28-годишниот голман морало да биде оживуван на теренот, а судијата веднаш ја прекина играта поради сериозноста на ситуацијата.

Ваесен веднаш беше префрлен во болница, а оттаму во текот на ноќта стигнаа добри вести.

Ваалвајк објави дека Ваесен е свесен и дека поминал низа медицински тестови во болницата.

Ваалвајк, Ајакс, судијата и раководството на холандската лига се договорија последните 5 минути од натпреварот да се доиграат во наредните денови.

Една од најуспешните порно ѕвезди незадоволна од заработката: Не е во ред

5 хороскопски знаци ќе бидат на чекор до раскинување во мај

Што ако мастурбирaњето ви буди чувство на непријатност?

Антонио Конте се враќа: Ќе преземе тим што пропаѓа

Турското „чудо од дете“ го донесе Реал на дофат до титула

Sport Italia: Се подготвуваат револуционерни промени во Наполи

Барди малку претера: Во еден период бев подобар од Лео Меси

Кин и Невил: Бевме пијаници, а потоа дојдоа нутриционистите

Диуф го издрибла Макрон, па овој го шутна по нога

Легендарниот Чарлс Баркли го исчисти подот на Лејкерс по новиот пораз од Јокиќ и Денвер