Ако наутро се туширате со топла вода, правите голема грешка

Навика да се туширате наутро, пред да почнете со секојдневните обврски, е одлична рутина но само ако ја употребувате вистинската температура на водата, пишува The Sun.

Ако по будењето сакате да се истуширате под топла вода всушност повеќе правите штета отколку корист бидејќи по излегувањето од топла бања назад во студена просторија се случува ненадеен пад на телесната температура поради што целиот организам се опушта и ве тера на спиење.

Препораката на експертите е да ја менувате температурата на водата, топла па студена и така во круг сè до последната минута кога би требало да пуштите само студена вода.

Оваа промена ќе ги отвори капиларите, ќе ја подобри циркулацијата во телото, ќе ве разбуди и подготви за работниот ден.

Покрај тоа, различни истражувања покажаа дека туширањето со студена вода ја зголемува толеранцијата на стрес, го подобрува имунитетот и помага во согорувањето масни наслаги.

Тагови
реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Read more

Здравје

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Read more

Навики кои се штетни за менталното здравје

Read more

Пет видови овошје што можe да предизвикаат мигрена

Read more

Што велат експертите, како треба да се дружите со пријателите кои не се вакцинирани?

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе