Анализа на CNN: Путин страда од ароганцијата на моќниците

Поранешниот шеф на операции на ЦИА и автор Даглас Лондон во својата анализа за CNN елаборираше за рускиот претседател Владимир Путин и неговиот светоглед.

Украина ќе треба да го зголеми квантитетот и квалитетот на воените резерви, се вели во анализата на CNN напишана од поранешниот шеф на ЦИА. Тој го наведува генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој предупреди на „нова фаза“ во војната во Украина, која најверојатно ќе вклучи поостри борби.

Лондон смета дека е уште поинтересно што западните лидери се подготвуваат за продолжен конфликт, бидејќи има мали шанси Путин да избрза со прекин на огнот, и покрај загубите на бојното поле и растечките предизвици во Русија.

„Потеклото на Путин вклучува предиспозиција да го користи тероризмот како алатка“

Путин нема да може да ги издржи растечките трошоци на долг рок. Западот мора да признае дека Путин не е тој што одржува статус кво или игра според правилата на другите луѓе. Но, тој не е ни самоубиствен тип ако дојде до ескалирачки притисок. Лондон верува дека иднината зависи од прецизното одмерување на намерите на Путин преку неговиот начин на размислување и светоглед, а не преку Западот.

Путин е поранешен офицер на КГБ кој станал полнолетен за време на Студената војна. Обидот да го претвори овој конфликт во судир на цивилизации не беше емотивно тежок за Путин. Потеклото на Путин вклучува предиспозиција да го користи тероризмот како алатка, пишува CNN.

„Путин треба да се разбере од негова перспектива“

Путин веруваше дека САД и нивните сојузници сакаат да ги промовираат сопствените вредности и интереси на сметка на Русија. Тој беше сведок на тоа за време на распадот на Советскиот Сојуз и „биполарниот светски поредок“ што го знаеше. Затоа, патот на Путин поради она што се случи пред 20 години не треба да биде изненадување. Поранешниот шеф на ЦИА Лондон наведува дека Путин треба да се разбере од негова перспектива, а не од сопствена.

„Важно е да се демистифицираат неговите одлуки со разбирање дека неговиот начин на размислување е производ на расистичкото, елитистичкото и ксенофобичното искуство во КГБ од времето на Студената војна. Целиот мој живот го поминав во шпионски ровови, водејќи разузнавачки операции против Путин и неговите браќа од КГБ, ФСБ и СВР. Моите средби нудат различни гледишта за ситуацијата.

Како шеф на ЦИА, повремено морав да се соочам со агресивни руски разузнавачи кои се фокусираа на членовите на американската заедница. Најмногу ми се исплатеше тоа што го открив за време на тајна мисија, далеку од очите на јавноста. Еден руски разузнавач, современик на Путин, постар од мене во тоа време, ми кажа зошто го брани системот на својата земја. Тој објасни дека авторитарниот модел на Москва ги наградува конформизмот и лојалноста и тоа ѝ е од корист на елитата. Пролетаријатот профитираше во замена за беспоговорна, лојална служба.

Ветеранскиот шпион прикажа структура која беше невообичаено исцртана по линијата на системот на социјална и економска дистрибуција. Неговиот систем, тврди тој, е поефикасен и поправеден од системот на корумпираниот и хаотичен Запад“, напиша Даглас Лондон за CNN.

„Путин верува дека Украина е дел од Русија“

Лондон наведува дека Путин е олицетворение на таков менталитет и дека изгледа како да ја сфатил буквално изјавата на Макијавели дека „целта ги оправдува средствата“. Путин смета дека Украина, како и другите поранешни советски држави, е историски освоен дел од Русија. „Тој мораше да верува во тоа“, пишува Лондон.

Населението на овие територии, иако во неговите очи етнички и социјално е инфериорно во однос на Русите, се руски граѓани и кметови. Нивната дехуманизација, како и внатрешните закани, дозволуваат употреба на чистки, гладување и концентрациони логори кои Јосиф Сталин ги користел без колебање. „Способноста на Путин да ги обезличи луѓето како предавници кои мора да се приспособат, превоспитуваат или насилно да го отстранат не е единствена само за него“, напиша Лондон за CNN.

„Путин страда од ароганцијата на моќниците“

„Таквото однесување го сметаме за отстапување. Треба да го препознаеме неговиот став како одраз на менталитет вкоренет во историските неправди на кои тој и оние од неговата генерација веруваат дека е подложена Русија. Знаејќи го ова, Западот треба да биде решен да не дозволи украинскиот конфликт да трае до недоглед, имајќи предвид дека Путин води војна на издржливост.“

Иако не е свесно непромислен, Путин страда од ароганцијата на моќниците. Ако тој е како другите руски разузнавачи што ги познавам, Путин веројатно ќе биде природно дефанзивен кога ќе биде предизвикан, верувајќи дека неговите заклучоци се производ на интензивно проучување, експертиза и негово сопствено сеопфатно тестирање. Алтернативните ставови значат непочитување. Ќе мора да сфати дека мора да ги намали сопствените загуби, но дотогаш Путин ќе сфати дека интелигенцијата, проценките и вистината на кои ги правел пресметките и плановите за инвазија биле погрешни.

Ограничувањето на Путин бара внимателност и пресметани ризици. Колку повеќе се заканува, толку е послаб. Кога Путин е во позиција на сила, тој не мора да блефира, туку едноставно дејствува за да ги искористи предностите. „Ако преговорите нудат можност за договор, тие ќе бидат обврзувачки само колку што преовладуваат околностите и ќе бараат долготрајна кампања за одржување на притисокот за ограничување на Путин“, пишува поранешниот шеф на ЦИА.

„Путин ќе ги тестира нашите граници“

Даглас Лондон вели дека опасноста доаѓа од исцрпеноста на јавноста и политичкото самозадоволство што може да се појави кога Украина ќе се повлече од насловните страници. Тој тврди дека да се држи Путин под контрола значи да се потсетиме на минатото.

„Мирот ќе бара будност и доследност во искористувањето на опипливите последици од агресијата. Путин ќе ги тестира нашите граници, но ќе прави и компромиси од неопходност. Она што Путин нема да го направи е да се реформира или да ја напушти својата визија. Затоа е императив да се погледне на светот низ неговите очи“, напиша Лондон за CNN.

реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Свет

Зеленски: Русија нема сила повторно да го нападне Киев

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Ирански командант: Три европски земји ќе одговараат за помошта кон Израел

Read more

Откриен офанзивниот план на Путин: Каде се мести тампон зона?

Read more
 

Вести

Фирма од Чаир монтира небезбедно панорамско тркало во Карпош, обвини Град Скопје

Читај повеќе

Премиера на претставата Парови во Драмскиот театар – Скопје

Читај повеќе

Зеленски: Русија нема сила повторно да го нападне Киев

Читај повеќе

Вработена во МВР фатена со мито од 12.500 евра

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Читај повеќе

Судир на два воза во Србија: Има повредени, нема загинати

Читај повеќе

Зa 20 години Хрватска ќе биде празна, младите си заминуваат: Мрачни прогнози на германските медиуми

Читај повеќе

Ирански командант: Три европски земји ќе одговараат за помошта кон Израел

Читај повеќе

Денес малку сонце, па облачно, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе