Aston Martin го најави „најмоќниот луксузен SUV во светот“

Aston Martin додава гас кога е во прашање тизер кампањата, па освен што го најавува новиот и најнов V12 Vantage, најавува и посилен DBX.

Aston Martin известува дека „најмоќниот луксузен SUV во светот“ ќе пристигне на 1 февруари оваа година, по првата V8 верзија достапна на светскиот пазар и неодамна претставениот хибриден модел достапен само во Кина.

Постоечките верзии на луксузниот теренец се придвижувани од мотори AMG, а најновите информации сугерираат дека претстојниот DBX ќе го добие твин-турбо V12 моторот на Aston Martin. Прототипите беа забележани за време на тестирањето минатата година и нивниот звук беше многу сличен на оној што го „произведуваат“ моделите DB11 и DBS со V12 мотори. Се верува дека претстојниот модел ќе го носи суфиксот S, но засега нема официјална потврда.

DBX S би можело да дојде како освежување за SUV сегментот, но и со значително поголема моќност во споредба со 542 КС што ги нуди V8 моторот. Во случајот со DB11 AMR, возачот може да добие 630 КС, но не се знае дали толку ќе се развива и помоќниот теренец. Ако Aston Martin сака борба против Cayenne Turbo GT на Porsche кој испорачува 631 КС, тогаш тоа може да се очекува.

Тизерот го најавува најмоќниот модел во класата на луксузни теренци, а дали тоа навистина значи дека ќе ги надмине Cayenne Turbo GT со 631 КС и Lamborghini Urus со 641 КС, ќе покаже времето.

Ако DBX S нема V12 мотор, 4.0-литарскиот V8 мотор со твин-турбо на AMG може да испорача 630 КС, како што е потврдено од GT 63 S купе со четири врати.

Remote video URL
Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Авто новости

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Read more

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Read more

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Read more

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Read more
 

Автомобили

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Читај повеќе

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Читај повеќе

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе