Барса се испишмани за Дани Алвес

Неколку дена откако Дани Алвес исчезна од листата на „легендарни играчи“ на веб-страницата на каталонскиот клуб, Барселона реши да му го врати статусот на легенда на поранешниот бразилски ас кој неодамна беше осуден на четири и пол години затвор поради сексуален напад.

Во описот стои дека тој е најдобриот десен бек во историјата на клубот.

„Дани Алвес (Хуазеиро, Бразил, 1983 година) беше најдобриот десен бек во историјата на Барса. Пристигнувајќи во 2008 година од Севиља, со аура на голем играч, тој ги исполни сите очекувања и ги потврди своите огромни фудбалски способности“, стои во описот.

URL

Бразилецот е вториот најуспешен фудбалер во историјата на Барселона со 43 титули надминати само од Лео Меси. Тој одигра 408 натпревари, освојувајќи 3 Лиги на шампиони, 3 шпански Суперкупа, 3 Светски клупски првенства, 6 Ла Лига, 4 Копа дел Реј и 4 шпански Суперкупа.

Потсетуваме, неодамна се појавија вести дека Алвес за неколку месеци ќе излезе од затвор бидејќи времето поминато во затвор ќе му се припише на казната, а има и олеснителни околности за еден од најдобрите десни бекови досега.

реклама

Три уреди во домот што никогаш не треба да се исклучуваат од струја

Read more

Колку често мажите треба да ејакулираат за да го одржат своето здравје?

Read more

Суперхрана која го намалува ризикот од рак - вклучете ја во исхраната

Read more

Едно цвеќе е идеално за балконите кои повеќе се во сенка

Read more

Фудбал

Официјални состави: Милан - Интер

Read more

Кардиф: Штетата поради смртта на Сала изнесува 120 милиони евра

Read more

Пактот од 1981: Како навивачите на Интер и Милан склучиле примирје?

Read more

Дали Барса беше оштетена за гол на Ел Класико?

Read more
 

Спорт

Официјални состави: Милан - Интер

Читај повеќе

ММА борач удри девојка по задникот, веднаш беше исфрлен од организацијата

Читај повеќе

Кардиф: Штетата поради смртта на Сала изнесува 120 милиони евра

Читај повеќе

Сега е официјално: Јокиќ против Дончиќ за титулата МВП

Читај повеќе

Пактот од 1981: Како навивачите на Интер и Милан склучиле примирје?

Читај повеќе

Ѓоковиќ го откажа Мастерсот во Мадрид, па дојде на Ел Класико да го бодри Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали Барса беше оштетена за гол на Ел Класико?

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас на Дончиќ поразен на стартот од плеј-офот, Харден и Зубац одржаа лекција по кошарка

Читај повеќе
  • play_arrow

Падна светскиот рекорд во маратон

Читај повеќе