Белгија испраќа нов хуманитарен конвој во Украина

Министерството за надворешни работи на Белгија јави дека ќе испрати нов хуманитарен конвој во Украина.

Ова доаѓа ден по посетата на премиерот на Белгија, Александер Де Кро, и министерката за надворешни работи, Хаџа Лабиб, на Киев, каде порачаа дека само воена победа на Украина ќе биде победа.

Денес Министерството за надворешни работи порача дека ќе се испраќа заштитна опрема во Украина како и опрема за прва помош адаптирана на зимски услови, како вреќи за спиење, опрема за прва помош или пак супи. Се испраќа и електрична опрема со помош на белгиските претпријатија Елиа и Проксимус, за да и се помогне на Украина да се справи со урнатите електрични инфраструктури.

Украина побара помош преку Европскиот механизам за цивилна заштита, со оваа помош Белгија сака да ја изрази својата солидарност со украинскиот народ кој се соочува со тешка зима, порачаа од министерството за надворешни работи.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Свет

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Read more

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more
 

Вести

Објавен конкурсот за новинарските награди Никола Младенов 2022

Читај повеќе

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Читај повеќе

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

Читај повеќе

Истражување: Македонците месечно трошат 900 денари на дигитални услуги

Читај повеќе

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе