Без дополнителен напор: Трикови со чија помош ќе изгубите килограми

Ф.З.
/ 20.11.2023 / 12:13

Ако сакате да изгубите неколку килограми, можеби сте забележале дека постои навидум бескрајна понуда на совети и трикови за слабеење кои изгледаат прилично едноставни. Но, кои трикови навистина можат да ви помогнат во овој процес?

Според истражувањето на клиниката „Мајо“, постојат неколку начини да ги изгубите вишокот килограми без дополнителен напор. Промената на малите навики може долгорочно да направи голема разлика.

Согорувајте калории со секојдневни активности

Согорувањето на калориите со секојдневните активности како одење по скали наместо со лифт се нарекува NEAT, и тоа е едноставен концепт што може да доведе до губење на тежината. Овој тип на активност може да ви помогне да согорите неколку стотици дополнителни калории над вашата основна вредност.

Црвеното месо заменете го со печурки

Еден од најлесните начини за слабеење е да внесувате помалку калории од вообичаеното. Можете да ги намалите калориите ако наместо црвено месо јадете печурки, кои исто така се богати со протеини и не содржат многу калории.

Заменете ги појадокот и вечерата

Наместо вечерата да биде најтежок оброк, заменете ја храната со онаа што ја јадете за појадок. Студијата од 2013 година објавена во списанието Obesity‌ покажа дека жените што јаделе појадок од 700 калории и вечера од 200 калории изгубиле повеќе килограми и се чувствувале помалку гладни во текот на денот од оние што јаделе појадок од 200 калории и вечера од 700 калории.

Пијте две чаши вода 30 минути пред јадење

Иако тоа не е магично решение, пиењето обична вода 30 минути пред оброк може да ви помогне да изгубите тежина. Една потенцијална причина зошто тоа се случува е тоа што волуменот на вода може да ви помогне да се чувствувате посити. Исто така, можете да ја збогатите и со парче лимон и листови нане.

Наполнете ја чинијата со зеленчук

Една од најдобрите опции за слабеење е да го зголемите внесот на зеленчук во вашите оброци. Се разбира, тоа значи зеленчук кој е свеж или варен без маснотии и млечни производи како кајмак. Направете ја вашата чинија 50% зеленчук, 25% протеини и 25% житарки.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Фит

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Read more

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Read more

Суперхрана што топи калории додека спиете

Read more

Една моќна состојка согорува масти и го поттикнува метаболизмот

Read more
 

Магазин

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе

Храна која е богата со витамин Ц - идеална за зимските месеци

Читај повеќе