Бил Гејтс со совет до младите: Фатетете се за книга

Мултимилијардерот Бил Гејтс на крајот на изминатата работна им даваше совети на младите луѓе, а суштината на сите нив е да се фатат за книга.

Тој ги сподели советите како учесник во разговорот „Ask Me Anything“ на онлајн платформата Reddit. Запрашан како еден млад човек може да има позитивно влијание, тој одговори дека „идеално е да читаш многу и да го правиш она во што уживаш“.

Гејтс, кој често објавува кои му се омилени книги, истакна дека читањето е клучно за откривање нови области на интерес и нови вештини кои можат да имаат влијание.

„За некои тоа значи да се биде голем научник или инженер, за други да се биде голем говорник или политичар. За некои тоа значи да бидат медицинска сестра или доктор. Никогаш немало олу шанси за учење како сега“, констатираше соосновачот на Microsoft и четврти најбогат човек во светот.

Американската телевизиска куќа CNBC јавува дека тој чита 50 книги годишно и дека зема полна торба со книги кога оди на одмор.

„На одмор читам три часа на ден, така што читам многу книги“, рече тој минатата година, исто така, на Reddit.

Потоа истакна дека прави белешки додека чита, понекогаш на маргините на книгите за подобро да се сеќава на она што го чита. Како што рече, тоа е клучот за да научите нешто. Тој тврди дека секогаш ја чита секоја книга во целост. Според него, не сака да престане да чита кога ќе стигне до средината на книгата.

Гејтс во 2017 година рече дека навиката за читање, како што рече, е апсолутно суштинска за неговиот успех.

„Не стареете додека не престанете да учите. Секоја книга ме учи на нешто ново или ми помага да гледам поинаку на работите. Имав среќа што имав родители кои ме поттикнуваа да читам. Читањето ја поттикнува љубопитноста за која мислам дека ми помогна. Напредувам во мојата кариера и работа во фондацијата“, нагласи тој.

Неговата фондација се занимава со глобални прашања како што се сиромаштијата, климатските промени и справувањето со пандемии. Неодамна ја објави својата книга „Како да се спречи следната пандемија“.

Тој ги советуваше и младите како да придонесат во борбата против климатските промени. Меѓу другото, тој им предложи да купуваат производи кои се поеколошки, пренесува CNBC.

Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Живот

Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Read more

Десет најчудни симптоми на бременост

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more
 

Магазин

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Читај повеќе

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Читај повеќе

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Читај повеќе

Десет најчудни симптоми на бременост

Читај повеќе

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Читај повеќе

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Читај повеќе

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Читај повеќе

Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Читај повеќе