BMW со првите фотографии го најави претстојното доаѓање на новиот X3

Зад камуфлажните фолии се крие четвртата генерација на SUV моделот X3 на BMW, чија премиера е закажана за неколку недели.

Во BMW се надеваат дека новиот X3 ќе продолжи по стапките на третата генерација во заминување која беше претставена во 2017 година, што не го спречи да биде најпродаваниот модел на баварската автомобилска компанија минатата година, кој го избраа 350.000 клиенти.

Првите официјални фотографии не откриваат многу, бидејќи каросеријата со два волумена на новиот X3 сè уште е покриена со маскирна фолија, но веќе е познато дека новиот очекуван бестселер на BMW ќе биде придвижуван од турбо бензински и турбо дизел мотори потпомогнати од благи и plug-in хибридни системи.

Беше споменато дека новата најмоќна верзија ќе ја носи ознаката M50 наместо претходната ознака M40i, а X3 ќе биде првиот модел кој повеќе нема да ја има буквата „i“ во ознаката што се однесува на турбо бензински мотори. Во исто време, познатите букви „d“ и „e“ остануваат во ознаките за турбодизел и хибридни верзии.

Новиот X3 е малку понизок и поширок од неговиот претходник. Каросеријата е уште покрута, а Баварците се потрудија теренецот кој се крие зад внатрешната ознака G45 да има помал отпор на воздухот (0,27 наместо 0,29), што позитивно ќе влијае на потрошувачката на гориво. Има и поголем капацитет на батеријата во приклучната верзија (X30e), а усовршувањето на системот за суспензија и управување ќе обезбеди уште подобри карактеристики на возењето без да се жртвува удобноста. Електронски надгледуваните адаптивни амортизери исто така ќе бидат опционални.

Новиот X3 ќе се најде во продажба пред крајот на годината, а електричната верзија (iX3) треба да пристигне следната година. Како би можело да изгледа неговата сериска верзија BMW покажа со неодамна откриениот концептен модел Vision Neue Klasse X.

Тагови
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Авто новости

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Read more

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Read more

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Read more

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Read more
 

Автомобили

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Читај повеќе
  • filter

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Читај повеќе

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Читај повеќе

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе