Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Босна и Херцеговина располага со само 20 километри излез на Јадранското Море и само неколку плажи, меѓу кои и една бајковита.

Плажата Ферал е помалку позната локација во единствениот приморски град во Босна и Херцеговина и се наоѓа на приближно 7 километри од централната плажа во Неум. Гратчето Неум околу 4.650 жители.

Ќе ви бидат потребни 12 минути за да стигнете до оваа затскриена локација, според Google Maps, а таму ќе ве пречека плажа со камчиња, маслинови дрвја и палми со лежалки.

Бидејќи плажата е малку подалеку, на неа ретко ќе најдете гужва, а природната средина е идеална за релаксација.

Плажата Ферал нуди и дрвени куќарки во кои можете да преноќите со поглед на морето.

До плажата има и ресторан, па оние кои ќе дојдат на еднодневно капење можат да бараат освежување после капење и сончање.

Во последните години целиот комплекс на плажата Ферал привлече големо внимание и го посетуваат сѐ повеќе туристи.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Живот

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Read more

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

Следните три дена се критични: Како да го преживеете ретрограден Меркур без последици?

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе