Call of Duty: Warzone Mobile пристигнува на 21 март

Activision конечно и официјално откри кога љубителите на франшизата „Call of Duty“ можат да ја очекуваат мобилната верзија на Battle Royale игрицата „Warzone“.

Издавачот претходно најави дека игрицата ќе пристигне напролет по одреден период на ограничена достапност во одредени области, а сега е потврдено дека „Call of Duty: Warzone Mobile“ ќе пристигне на третиот ден од пролетта, поточно на 21 март. Ќе дојде нешто повеќе од две години откако Activision го најави бесплатниот наслов за мобилни уреди.

Веднаш на почетокот ќе бидат достапни две мапи, имено Verdansk и Rebirth Island. Verdansk поддржува до 120 играчи во верзиите iOS и Android, а оние што ќе бидат елиминирани ќе имаат втора шанса да се приклучат доколку победат во дуел во гулагот.

Rebirth Island е помала мапа која може да прими најмногу 48 играчи. Наместо да одат во гулаг по елиминацијата, играчите ќе се вратат во игра се додека еден од нивните соиграчи сѐ уште е „жив“.

Remote video URL

Неколку класични режими на CoD за повеќе играчи ќе бидат достапни во „Warzone Mobile“, играчите ќе можат да учествуваат во режимите Team Deathmatch, Domination, Kill Confirmed и Seard & Destroy на мапите, вклучително и Shipment, Shoot House и Scrapyard.

Пократките кругови со повеќе играчи можат да му помогнат на играчот да го подигне оружјето или да го зголеми целокупното ниво. Напредокот се споделува помеѓу „Warzone Mobile“ и верзиите за конзоли и компјутери на „Modern Warfare III“ и „Warzone“, с додека играчот е пријавен на истиот Activision ID. XP заработени во „Warzone Mobile“ ќе се рефлектираат во „Warzone“ и „Modern Warfare III“ и обратно. Истото важи и за нивоата за наоружување и battle pass напредокот.

Покрај малиот број ексклузивни пакети, повеќето типови „козметика“ и опрема ќе бидат достапни во сите три игрици. Ако играчот ја види ознаката Connected на пакет во продавницата на „Warzone Mobile“, тоа значи дека тие ставки ќе бидат достапни и во „Modern Warfare III“ и во „Warzone“, се разбира, доколку ги купи.

Играчите ќе имаат пристап до споделен список на пријатели и канали за разговор, за да можат да си играат со пријателите и да останат во контакт со нив. „Warzone Mobile“ поддржува гласовен разговор во близина, така што играчите ќе можат да ги читаат звуците на непријателите во близина. Откако ќе ги елиминираат, ќе можат да ги слушнат нивните „последни зборови“ преку функцијата Death chat.

Од Activision велат дека „Warzone Mobile“ е исклучително приспособлива. Играчот ќе може да ги движи контролите низ екранот и да ги приспособува другите делови од корисничкиот интерфејс по негов вкус. Исто така, ќе може да избира помеѓу неколку графички режими за да се фокусира на перформансите или верноста, или комбинација од нив, а има и поддршка за контролорот.

Интересот за игрицата „Warzone Mobile“ е исклучително голем, а досега има повеќе од 50 милиони предрегистрации. Оние што ќе се пријават однапред ќе добијат неколку бонуси, како што се маска на Ghost Operator, нацрти за оружје, винил и амблем.

Тагови
реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Read more

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more

Гејминг

Лара Крофт прогласена за најкултен лик од гејмерскиот свет на сите времиња

Read more

Што донесе бесплатното ажурирање за Gran Turismo 7?

Read more

Гејминг симулаторот Pagani Huayra R изгледа импресивно

Read more

Гејмерите имаат можност бесплатно да ја пробаат Cyberpunk 2077

Read more
 

Гик

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе