Чао корона од Мик Џегер

Фронтменот на „Ролинг стоунс“ Мик Џегер завчера неочекувано објави нов сингл, „Eazy Sleazy“, со кој го прослави завршувањето на локдаунот во Велика Британија.

Во песната, легендарниот британски рокер ги исмева негативните последици од животот дома за време на пандемијата.

„Се обидувам да напишам мелодија, подобро поврзи ме на Zoom“ и „премногу телевизија, тоа ми прави лоботомија“, се некои од стиховите на новата песна на Џегер.

Џегер, кој ја напишал песната пред неколку недели, се здружи виртуелно со гитаристот на „Фу фајтерс“, Дејв Грол.

„Тоа е песна што ја напишав за излегување од локдаун, со оптимизам што ни е многу потребен“, рече 77-годишниот Џегер.

„Целта ми е да ги отфрлам работите за кои пеам во стиховите. Станува збор за транзиција во, се надевам, пооптимистична состојба на умот“, додава тој.

Затоа Џегер во песната порачува: „Ќе побегнеме од овие затворски ѕидови“ и дека тоа ќе биде „ градина на земните задоволства“.

Пабовите во Велика Британија почнаа со послужување пијалоци на отворено во понеделникот, додека продавниците исто така отворија како дел од ублажувањето на локдаун мерките во земјата по три месеци „под клуч“.

Грол рече дека снимањето на песната со Џегер било „повеќе од остварување на сонот“.

„Баш кога мислев дека животот не може да стане пооткачен. Тоа е несомнено летен хит", додаде тој.

Remote video URL
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Музика

Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Read more

Били Ајлиш ги шокираше фановите со новиот спот

Read more

Рики Мартин за неговата сексуалност: Со години бев збунет

Read more

Фудбалерите добија втора навивачка песна за ЕУРО

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Прв трејлер за „Nine Perfect Strangers“ – новата серија со Никол Кидман

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го првиот трејлер за новата „Gossip Girl“

Читај повеќе

Арми Хамер по обвинувањата дека е садист и канибал замина на лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Силвестер Сталоне не се откажува од тренинзи ни на 74 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix го објави трејлерот за новата серија „Sex/Life“

Читај повеќе

Филмска акција на малите екрани во јуни на Filmbox

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за крими драмата „No Sudden Move“

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигнува третиот дел од познатиот хорор „A Quiet Place“

Читај повеќе

Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Читај повеќе