Чавушолу: Ако Азербејџан побара, Турција ќе интервенира во Нагорно-Карабах

Азербејџан е способен сам да ја ослободи својата територија, но ако сака поддршка и побара помош, ќе бидеме со него, изјави денеска шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушолу.

Тој не ја исклучи можноста од воена интервенција во кавкаската област Нагорно-Карабах, претежно населена со Ерменци, која „де јуре“ е дел од Азербејџан.

– Со овие напади Ерменија го игнорира меѓународното право. На ова е потребно да се одговори бидејќи Азербејџан води борба на своја територија. Во кој дел од светот окупаторот и окупираните би биле третирани на ист начин, истакна Чавушолу.

Изјавата на Чавушолу уследи по наводите на Ерменија дека Турција учествува во судирот во Нагорно-Карабах. Ерменското Министерство за одбрана вчера соопшти дека турски авион соборил авион на ерменското воено воздухопловство, што беше демантирано од портпаролот на турскиот претседател и и азербејџанското Министерство за одбрана.

И претседателот на Азербејџан, Илхам Алијев вчера демантираше дека Турција учествува во конфликтот во Нагорно-Карабах.

– Тоа се лажни вести. Не постои ниту еден доказ дека Турција учествува во судирот и нема потреба за тоа. Азербејџан е доволно подготвен да го заштити својот народ и територија, истакна Алијев.

Ситуацијата во Нагорно-Карабах ескалира минатата недела, а Баку и Ереван меѓусебно се обвинуваат за отпочнување на воените дејствија. На четвртиот ден од ескалација на насилството и денеска продолжува размена на артилериски оган помеѓу ерменската и азербејџанската армија во регионот Нагорно-Карабах кој се наоѓа во непризнаената Република Арцах, населена со Ерменци.

реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Свет

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Read more

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Read more

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Read more

ЕК: Земјите-членки на ЕУ да го следат геномот на коронавирусот

Read more
 

Вести

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе

Во ковид центрите во болниците низ земјава се лекуваат 359 пациенти

Читај повеќе

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег

Читај повеќе
  • play_arrow

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Читај повеќе

Православните верници го слават празникот Богојавление-Водици

Читај повеќе

Сончево и ветровито, утринските температури под нула

Читај повеќе

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Читај повеќе

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Читај повеќе