Ерменија Азербејџан

play_arrow

Ерменците бараат оставка од премиерот, протести на улиците во Ереван

Илјадници Ерменци протестираат на улиците во Ереван, барајќи оставка од премиерот Никол Пашинјан, поради прекин на огнот по шестнеделна борба. Тоа овозможи напредување на Азербејџан во спорниот регион Нагорно-Карабах.
Read more

Русија ќе испрати 22 авиона со мировни сили во Нагорно-Карабах

Русија ќе испрати најмалку 22 воено-транспортни авиони со мировни сили во Нагорно-Карабах, соопшти рускиот Центар за управување со националната одбрана.
Read more
play_arrow

Азербејџан урна руски воен хеликоптер над Ерменија, двајца пилоти загинаa

Азербејџан призна дека соборил руски хеликоптер и се извини. Руското Министерство за одбрана соопшти дека руски воен хеликоптер е соборен во Ерменија, при што двајца членови на екипажот загинаа, а еден е повреден.
Read more

Москва ќе му помогне на Ереван ако борбите влезат на ерменска територијата

Read more

Црвените линии на Баку и Ереван се повторување на сценариото Белград-Приштина

Црвената линија на Ерменија и Азербејџан околу регионот Нагорно-Карабах е толку различна што тешко дека во догледно време двете страни ќе успеат да се договорат.
Read more
play_arrow

Азербејџан гранатираше ерменска катедрала од 19 век

Азербејџанските воени сили удрија и по верските објекти во војната со Ерменија за проблематичниот регион Нагорно-Карабах.
Read more
play_arrow

Азербејџан фрлал турски и израелски гранати врз Ерменците

Речиси 700 гранати со турски и израелски ознаки пронашле Ерменците на улиците во главниот град на самопрогласената Република Арцах.
Read more
play_arrow
filter

Нагорно-Карабах: Се бројат жртви додека Азербејџан и Ерменија се обвинуваат за кршење на примирјето

Конфликтот во Нагорно-Карабах зема сè повеќе жртви секој следен ден. Војната меѓу Ерменија и Азербејџан влезе во 17-тиот ден.
Read more

Баку и Ереван меѓусебно се обвинуваат за прекршување на денеска постигнатото примирје

Ерменските и азербејџанските сили во последните неколу часа меѓусебно се обвинуваат за почнување нови напади и прекршување на примирјето што стапи во сила утринава по локално време или во 12 часот по средноевропско.
Read more
play_arrow
filter

13 дена војна: Ерменската војска се евакуира, дали Москва ќе пресече?

Војната на Кавказ трае веќе 13 дена. Вчера беше гранатирана црквата Свети Спас Шуша во Нагорно-Карабах, а борбите не престануваат и денеска.
Read more

Макрон: Наскоро е можен прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека наскоро може да се склучи примирје во конфликтот во Нагорно-Карабах, иако ситуацијата таму сѐ уште е нестабилна.
Read more

Ерменија и Азербејџан се согласија да одат на разговори во Москва

Министерствата за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан денеска потврдија дека шефовите на нивните дипломатии ќе отпатуваат во Москва на разговори за надминување на актуелниот конфликт во Нагорно-Карабах, соопошти руското Министерство
Read more
реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more