Човечката крв можеби потекнува од засега непознат извор, тврдат научниците

Човечкото тело е толку комплицирано што дури и неговите најважни и добро проучени системи можат да нè изненадат. Крвта кај цицачите, на пример, може да има не само еден, туку два вида клеточно потекло.

„Историски, луѓето веруваа дека поголемиот дел од нашата крв доаѓа од многу мал број клетки кои на крајот стануваат крвни матични клетки, познати како хематопоетски матични клетки“, вели клеточниот биолог Фернандо Камарго од Универзитетот Харвард.

„Бевме изненадени кога пронајдовме друга група клетки кои не потекнуваат од матичните. Тие го сочинуваат најголемиот дел од крвта во феталниот живот до младата зрелост, а потоа постепено почнуваат да се намалуваат. Овие клетки се познати како ембрионални мултипотентни прогенитори (eMPP)“, додаде тој.

Хематопоетските матични клетки произлегуваат од клетките што ги обложуваат артериите. Претходно, се сметаше дека eMPP се одвојуваат од хематопоетските матични клетки во одреден момент.

Извор на имунолошки клетки

Користејќи неодамна развиена стратегија за генетско кодирање, специјалистот за биомедицина Сачин Пател од Универзитетот Харвард и неговите колеги го следеа одвојувањето на клетките и забележаа дека хематопоетските матични клетки и eMPP потекнуваат од иста подлога, пишува Science Alert.

Тие вметнале делови од ДНК секвенци, кои лесно се откриваат, во геномот на клетките на глувци кои биле пренесени на сите нивни клеточни потомци. Ова им овозможи да го следат потеклото на сите целни клетки, откривајќи дека eMPP клетките се одговорни за повеќето лимфоидни клетки кај младите глувци.

Се чини дека EMPP клетките се извор на многу имунолошки крвни зрнца, вклучувајќи ги и белите крвни зрнца (Б и Т-клетки). Додека хематопоетските матични клетки можат да произведат и имунолошки клетки, тие го прават тоа на многу поограничен начин. Тие се повеќе склони кон формирање на клетки кои ги сочинуваат компонентите потребни за згрутчување на крвта.

„Се обидовме да ги разбереме последиците од мутациите што доведуваат до леукемија со гледање на нивните ефекти врз матичните клетки на крвта и eMPP кај глувците. Сакаме да видиме дали леукемиите што произлегуваат од овие различни клетки се различни сами по себе“, рече Камарго.

Одговорот на мистеријата зошто нашиот имунитет опаѓа како што старееме?

Интересно, придонесот на eMPP се намалува со возраста, што може да ја објасни долгогодишната мистерија зошто нашиот имунолошки систем слабее како што старееме.

Пател и неговите колеги, исто така, тестирале како ова ново сознание може да ја подобри трансплантацијата на коскена срцевина и откриле дека трансплантацијата на eMPP кај глувците не трае долго.

„Доколку можеме да додадеме неколку гени за да имплантираме eMPPs на долг рок, тие потенцијално би можеле да бидат подобар извор за трансплантација на коскена срцевина“, рече Камарго.

„Тие се почести кај помладите донатори на срцевина отколку кај матичните клетки и се подготвени да произведуваат лимфоидни клетки, што може да доведе до подобра реконституција на имунолошкиот систем и помалку компликации од инфекција по трансплантацијата“, додаде тој.

Секако, сето ова е валидно доколку овие наоди се потврдат во човечките истражувања. Ова е следниот чекор. Имено, не сите видови цицачи имаат исти развојни процеси.

Студијата Lifelong multilineage contribution by embryonic-born blood progenitors беше објавена во списанието Nature.

Тагови
реклама

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што значи сиромаштија во богатата Германија?

Read more

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Read more

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Read more

Наука

Нешто чудно се случува на океанското дно, биолозите не можат да откријат што

Read more

Дрон го сними моментот кога орка распарчува ајкула

Read more

Откриена чудна фаза на материјата која постои во две временски димензии

Read more

Во нас имаме „зомби клетки“: Живи се, но не работат

Read more
 

Гик

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Читај повеќе

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Читај повеќе

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Читај повеќе

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Читај повеќе

Гејмерите повеќе го сакаат Windows 10 од Windows 11

Читај повеќе

Австрија има најчиста вода за капење во Европа

Читај повеќе

YouTube доби експериментална функција - зумирање видеа

Читај повеќе

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта FIFA Mobile доби Manager Mode

Читај повеќе