Црна Гора ја продолжи мерката самоизолација за COVID-19 на 21 ден

Националното координативно тело за заразни болести на Црна Гора (НКТ) вчера одлучи да ја измени наредбата што се однесува на карантинот и самоизолацијата на луѓе кои биле или постои сомневање дека биле во контакт со заболени од COVID-19 или со лица за кои постои сомневање дека се заболени.

Сега мерката за самоизолација е продолжена од 14 на 21 ден.

Мерката самоизолавија, според новата наредба, им се одредува во траење од 21 дена на лица кои биле или за кои постои сомневање дека биле во контакт со заболени од COVID-19 или со лица за кои постои сомневање дека се заболени.

„До оздравување, а најмалку 21 ден за лицата кои имаат позитивен резултат на ПЦР тестот за новиот коронавирус, имаат благи симптоми или се без симптоми на болеста“, стои во наредбата.

Се истакнува дека на сила останува мерката за задолжителен карантин или самоизолација за црногорските државјани и резиденти на Црна Гора кои доаѓаат од држави за кои не е дозволено одвивање на меѓународен патнички сообраќај, во склад со пропишаните епидемиолошки критериуми, во траење од 14 дена, врз основа на решенијата на Санитарната инспекција, во склад со Протоколот за постапување со заболени и контакти со COVID-19 пациенти на Институтот за јавно здравје на Црна Гора.

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје завчера ги внесе резултатите од 2.000 тестови во системот кои претходно беа испратени во Германија за анализа поради малиот капацитет на лабораториите во земјата, Црна Гора од „корона-фри“ стана државата со најмногу активни случаи на коронавирус во регионот.

Тие резултати покажаа дека 475 од 2.000 анализирани тестови  во Германија биле позитивни на коронавирус, а кога биле додадени 66 позитивни случаи потврдени во црногорските лаборатории, добиени се вкупно 1.453 активни случаи или 231 активен случај на 100.000 население.

Црногорските медиуми објавија дека во Република Северна Македонија има 167 случаи на 100.000 жители, 109 во БиХ, 66 во Србија, 52 во Албанија, 28 во Хрватска и 13 на 100.000 во Словенија.

Шефот на црногорското Национално координативно тело за инфективни болести, Милутин Симовиќ, изјави дека нема да се преземаат драстични мерки, како што беа оние од првиот бран, кога граѓаните остануваа во своите домови, а полицискиот час беше во сила по 19 часот.

реклама

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Регион

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Read more

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Read more

Проекција: Каква штета би направила во Загреб експлозија како онаа во Бејрут?

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Читај повеќе

Русија и СЗО преговараат околу можна проверка на руската вакцина

Читај повеќе

Директор на The New York Times очекува згаснување на печатените медиумите за 20 години

Читај повеќе

Филипче: Ја чекаме дефинитивната листа на патници, има разлика дали се наши или државјани на Косово

Читај повеќе

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Читај повеќе
  • play_arrow

Либанските демонстранти како тенисери го враќаа солзавецот кон полицијата

Читај повеќе

Филипче: Став на Комисијата е онлајн-настава, освен за првачињата

Читај повеќе

Денеска 141 случај на COVID-19, ја надминавме бројката од 12.000 заразени

Читај повеќе