Дали амонијакот може да биде алтернатива на фосилните горива?

Амонијакот може да стане уште едно алтернативно гориво во иднина каде што фосилните горива ќе бидат исфрлени од употреба. Истражувањата се во полн ек и веќе има мотор кој го согорува, но дали амонијакот има реална примена во иднина?

Судбината на SUS моторите е неизвесна, особено што забраната за продажба на возила со овие мотори од 2035 година сè уште е под огромен знак прашалник.

Затоа истражувањата во потрага по алтернативи, освен електрични автомобили, не запираат. Добар дел од студиите и работата што се прави се обидуваат да ја користат технологијата што веќе постои во моторот со внатрешно согорување. Метанолот, водородот, е-горивата и синтетичките горива се само дел од опциите на кои веќе се работи, а некои од нив се веќе реалност.

Но, што е со амонијакот? Овој секојдневен производ се користи за чистење во домаќинствата, но се користи и за ѓубрење на почвата, чистење текстил, одмастување, дезинфекција, отстранување на непријатни мириси или за производство на лекови. Автомобилската индустрија верува дека може да има дополнителни намени во иднина како замена за фосилните горива.

Засега, се чини дека амонијакот подобро се вклопува во другите форми на транспорт како ново енергетско решение, како што се бродови или камиони, но во тек се напори да се овозможи негова употреба во патничките автомобили. Кинески GAC и Toyota веќе го направија првиот чекор, бидејќи минатата година го претставија првиот мотор во светот кој може да работи на амонијак, барајќи начин да го комерцијализираат во индустријата за патнички автомобили.

Сепак, инженерите се соочуваат со различни тешкотии во нивното истражување, како што се ракување со амонијак, неговата неможност лесно да се запали и недостатокот на инфраструктура за полнење гориво.

Универзитетите во Токио работат на тоа амонијакот ефикасно да гори во комората за согорување на моторот. GAC го постигна ова со 2,0-литарски мотор кој развива 163 КС на амонијак, а истовремено ја намалува емисијата на CO2 за 90 проценти во споредба со конвенционалните горива.

Истражувањата во овој поглед бараат, токму, да се постигне запаливост слична на бензинот. Во првите спроведени тестови се користеше амонијак помешан со бензин, но крајната цел е да се користи самиот амонијак кој ќе послужи за дефинитивно отстранување на фосилните горива. Голем дел од истражувачките напори се фокусирани на проучувањето на односот помеѓу системот за довод на моторот и протокот на гориво во цилиндрите.

Во развојот на потенцијален мотор за употреба со амонијак, целта е да се зголеми турбуленцијата во доводот, да се подобри хомогеното мешање во смесата пред да стигне до комората за согорување. Ова ќе го подобри самото согорување и ќе го намали загадувањето. Сепак, иако тестовите го покажаа потенцијалот на амонијакот, треба уште многу да се работи на неговата примена за да се постигнат очекуваните резултати.

реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Read more

Авто новости

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Read more

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Read more

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Read more

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Read more
 

Автомобили

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Читај повеќе
  • filter

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Читај повеќе

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Читај повеќе

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе