Дали самите сте си најлош непријател? Направете тест и дознајте

Пред вас е краток психолошки тест, чие решение можеби ќе ви помогне поинаку да гледате на работите во животот.

Понекогаш ни се чини дека универзумот сковал заговор против нас и ништо не ни оди од рака, а всушност самите сме си најлошиот непријател и страдаме поради погрешните постапки и одлуки.

1. Шефот ве пофали пред целиот тим. Како се чувствувате во врска со тоа?

 

а) Среќно и гордои.

б) Подготвен/а за уште покреативна работа.

в) Малку сум исплашен/а, бидејќи се плашам дека колегите ќе ми позавидат поради тоа.

2. Како би го објасниле значењето на зборот „среќа“?

а) Живот во хармонија.

б) Да се живеат соништата.

в) Задоволство поради личниот успех.

3. Кој е вашиот најголем проблем кога треба да направите некоја непријатна задача?

а) Станувам ужасно нервозен/на кога нешто ќе тргне наопаку.

б) Често го одложувам почетокот на таквата работа.

в) Сакам да се ослободам од задачата што е можно поскоро.

4. Новиот партнер/новата партнерка ве изненади со посета на вашето работно место. Како ќе реагирате?

а) Ќе го/ја претставам на колегите и се надевам дека ќе им се допадне.

б) Веднаш ќе земам пауза и ќе одам на кафе со него/неа.

в) Ќе му/ѝ објаснам дека не ми се допаѓа таквото однесување.

5. Што ќе направите прво по успешен љубовен состанок?

а) Ќе им кажам на пријателите дека сум заљубен/а.

б) Ќе анализирам во мојот ум дали му/ѝ се допадна колку и мене.

в) Ќе останам присебен/присебна.

БОДУВАЊЕ

А Б В

1. 3 2 1

2. 2 1 3

3. 1 2 3

4. 1 3 2

5. 3 2 1

РЕЗУЛТАТИ:

Од 5 до 8 поени

Опседнат/а

Премногу сте опседнати со тоа што другите ќе мислат за вас. Време е конечно да се концентрирате на вашите желби и цели!

Од 9 до 12 поени

Перфекционист

Си поставувате високи барања и очекувате многу од себе. Токму овој перфекционизам често ве кочи, затоа бидете понежни со себе.

Од 13 до 15 поени

Нетрпелив/а

Кога сте самоуверени и сакате да постигнете нешто, вложувате многу ентузијазам во тоа. Сепак, нетрпеливоста понекогаш може да биде пречка за вас.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Чек дис аут

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Read more

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Read more

Некој меѓу нас не е наш...

Read more

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе