Дали жените се повнимателни возачи од мажите?

Најново истражување покажа дека на мажите повеќе им се одвлекува вниманието од возењето во споредба со жените возачи.

Истражувањето што го спроведе адвокатската компанија Smith’s Lawyers опфати 2.214 возачи во САД на возраст од 18 до 65 години.

Дури 70% од испитаниците рекле дека вршат некоја друга активност зад воланот што им го одзема вниманието од возењето.

Резултатите покажуваат и кој пол повеќе повеќе е наклонет кон фактори што го одземаат вниманието при возење. На пример, мажите за 22% повеќе ги користат смартфоните додека возат и 74% почесто го вртат воланот со колено додека возат, во споредба со жените.

Мажите исто така 70% повеќе гледаат видео додека возат, а се значително понеодговорни од жените возачи кога станува збор за пропуштање пешаци.

За едно негативно однесување во сообраќајот и двата пола се речиси подеднакво виновни – истражувањето покажа деа 58,9% од мажите и 58,2% од жените опфатени во истражувањето јадат и пијат додека возат.

Американската национална агенција за безбедност на патиштата (NHTSA) нагласува дека ризикот за сообраќајна несреќа се зголемува и до 80% кога возачот јаде или пие додека управува со возилото, а причина за 65% од сообраќајките е токму оваа споредна активност зад воланот.

реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Авто новости

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Read more

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Read more

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Read more

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Read more
 

Автомобили

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Читај повеќе
  • filter

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Читај повеќе

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Читај повеќе

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе