КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕУРО 2020

Данска и Швајцарија отидоа на ЕУРО, Италија броеше до 9

Уште две репрезентации изборија пласман на Европското првенство на кое Италија замина со стил откако ја понижи Ерменија победувајќи ја со неверојатни 9:1.

Група Д

На Швајцарија ѝ беше потребен само бод, но со оглед на тоа што гостуваше кај слабиот Гибралтар и со комбинирам состав дојде до убедлива победа. Можеби примија 6 голови, но Гибралтарците и тоа како му се радуваа на погодокот на Стајш, само трет за нив во овие квалификации.

Гибралтар - Швајцарија 1:6
74' Рис Стајш - 10', 84' Седрик Итен, 50' Рубен Варгас, 57' Кристијан Фаснахт, 75' Лорис Бенито, 86' Гранит Џака

Ирска и Данска играа директен решавачки дуел за тоа кој ќе патува на ЕУРО. На Ирците им беше потребна победа, додека Данците и реми ги носеше на завршницата. Во 73-тата минута при едно нафрлување домашната одбрана заборави на Бретвејт кој непречен од никого ја замолкна публиката на „Авива“ стадионот во Даблин. Надеж за Ирците донесе Доерти кога со глава заби на пет минути пред крајот, но Ирска потоа не успеа да дојде до победнички гол.

Ирска - Данска 1:1
85' Мет Доерти - 73' Мартин Бретвејт

Конечна табела:
1. Швајцарија 17
2. Данска 16
3. Ирска 13
4. Грузија 8
5. Гибралтар 3

Група Ф

Шпанија многу полесно од очекуваното ја среди Романија кој и не пружи никаков отпор. Уште по првите 45 минути „Фуријата“ водеше со 4:0 и да запнеа повеќе во вториот дел на крајот можеа да слават многу поубедлива победа.

Шпанија - Романија 5:0
8' Фабијан Руис, 33', 43' Жерар Морено, 45'+1 (аг) Адријан Руш, 90'+2 Микел Ојарзабал

И Швеѓаните имаа прилика да настапат со комбиниран состав давајќи им шанса на играчи со помала минутажа и дебитанти. Фарските Острови и во таква ситуација немаа што да бараат во Стокхолм.

Шведска - Фарски Острови 3:0
29' Себастијан Андерсон, 72' Матијас Сванберг, 80' Јон Гуидети

Норвежаните ја испуштија шансата за пласман уште минатиот месец, па сега играа без натпреварувачки дух. Килавата победа над слабата Малта можеше да биде зачинета со трет гол, но Кинг не реализираше пенал во 67-мата минута.

Малта - Норвешка 1:2
40' Пол Фенех - 7' Џошуа Кинг, 62' Александер Сорлот

Конечна табела:
1. Шпанија 26
2. Шведска 21
3. Норвешка 17
4. Романија 14
5. Фарски Острови 3
6. Малта 3

Група Ј

Роберто Манчини им даде шанса на неколкумина резервисти кои беа и тоа како мотивирани па на крајот „Аѕурите“ за малку не ја надминаа нивната највисока победа од 9:0 остварена во 1948 година против САД. Кјеза конечно постигна деби гол, а младиот напаѓач на Болоња, Орсолини, исто така даде прв гол, но тој го забележа и дебитантскиот настап. За Ерменија ова е највисок пораз во нивната историја. Италија квалификациите ги заврши со максимален ефект, 10 победи од 10 натпревари.

Италија - Ерменија 9:1
8', 33' Чиро Имобиле, 9', 64' Николо Ѕаниоло, 29' Николо Барела, 72' Алесио Ромањоли, 75' (пен) Жоржињо, 78' Рикардо Орсолини, 81' Федерико Кјеза - 79' Едгар Бабајан

Грците со пресврт после паузата дојдоа до нова победа, овој пат над Финска на која овој натпревар не ѝ значеше ништо бидејќи веќе обезбеди деби пласман на ЕУРО.

Грција - Финска 2:1
47' Петрос Манталос, 70' Константинос Галанопулос - 27' Теему Пуки

Босанците без Миралем Пјаниќ и со Един Џеко на клупата славеа победа во Вадуц, но ја загубија битката со Грција за третото место.

Лихтенштајн - Босна и Херцеговина 0:3
57' Елдар Чивиќ, 64', 72' Армин Хоџиќ

Конечна табела:
1. Италија 30
2. Финска 18
3. Грција 14
4. Босна и Херцеговина 13
5. Ерменија 10
6. Лихтенштајн 2

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Спорт

Спортските натпревари може да продолжат, но без публика

Read more
Робертсон: Вечерва може да испаднеме од ЛШ

Робертсон: Вечерва може да испаднеме од ЛШ

Read more
Мурињо: Прво немав напаѓачи на клупа, сега немам на терен

Мурињо: Прво немав напаѓачи на клупа, сега немам на терен

Read more
Гатузо по поразот: Тоа беше најдобриот меч на Наполи

Гатузо по поразот: Тоа беше најдобриот меч на Наполи

Read more

Ново

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Читај повеќе
  • filter

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Читај повеќе

Џафери за утре најави седница за избор на претседател на Собранието

Читај повеќе

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

МТСП: Протоколот е изготвен и прифатен од градинките, групите се прилагодуваат согласно насоките

Читај повеќе

Мицотакис: Ниту една провокација нема да остане неодговорена

Читај повеќе

Филипче: Огромен е ризикот ако училиштата се отворат од септември

Читај повеќе

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Читај повеќе