Дебитираше новата Lada Niva Bronto во Русија

Рускиот произведувач ја претстави унапредената верзија на неговиот најпознат автомобил.

Новата верзија на моделот го носи називот Niva Bronto. Иако Lada Niva може да се справи на секаков пат и со секакви предизвици, од компанијата AvtoVAZ сметаа дека има уште простор за унапредување, па така настана новата Niva Bronto која е заснована на верзијата Niva Legend од 2020 година, а на купувачите ќе им биде достапна во две верзии – Luxe и Prestige.

Моделот Luxe го карактеризираат метални браници, а Prestige има пластични браници и маска за ладилникот, како и заштитни додатоци од пластика на долните делови на каросеријата.

Niva Bronto e поставена на 15-инчни фелни со специјални гуми. За погонот е задолжен познатиот 1,7-литарски бензин со 83 КС и 129 Nm.

Цената сè уште не е објавена, но се очекува дека Niva Bronto ќе чини повеќе од 630.000 рубљи(околу 7.200 евра).

Тагови
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Авто новости

Volvo има ново лого

Read more

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Read more

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Read more

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Read more
 

Автомобили

Volvo има ново лого

Читај повеќе

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Читај повеќе

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Читај повеќе

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Читај повеќе

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Читај повеќе
  • filter

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сцени од снимањето на новиот Џејмс Бонд: Во главната улога најбрзиот Land Rover

Читај повеќе

Едноставни трикови како да ги исчистите седиштата во автомобилот

Читај повеќе
  • filter

Се продаваат 13 возила од филмот „Mad Max: Fury Road“

Читај повеќе