Ден на планетата Земја: Како со нашите модни избори гласаме за иднината?

Вашата улога како потрошувач е извор на неизмерен потенцијал во заштитата на животната средина. Овој Ден на планетата Земја е одличен повод да ги преиспитате вашите потрошувачки навики и да одлучите дали со вашата куповна моќ ќе гласате за или против подобро утре.

Потрошувачот има огромна моќ. Можеби не е веднаш видлива, но дигиталната револуција префрли дополнителна моќ на потрошувачот, вклучувајќи повеќе информации и поголем избор. Тоа значи дека потрошувачот може да бара повеќе од брендовите, и ако сакаат да преживеат во овој дигитален свет, брендовите мора да слушаат и тоа веднаш. Прашањето за вас како потрошувач е како ја користите оваа моќ?

Денеска, 22 април, светот го одбележува Денот на планетата Земја - совршено време да размислиме за нашето индивидуално влијание врз планетата. Иако модната индустрија е одговорна за создавање на 92 милиони тони отпад од облека секоја година, потрошувачите треба да ја преиспитаат нивната улога во поттикнувањето на индустријата да создава таков отпад. Од 2000 година, стапката со која купувачите купуваат облека е двојно зголемена, додека времето што го носат секој артикал е намалено за 40%.

Сепак, нештата почнуваат да се менуваат. Забележан е пораст на интересот за одржливи практики меѓу потрошувачите, при што 2 од 3 Американци размислуваат за еколошки материјали кога купуваат облека, а 73% од милениумците се подготвени да платат повеќе за одржливи брендови. Овој тренд не е ограничен само на Генерацијата Z и милениумците, бидејќи потрошувачите од сите генерации сега се повеќе подготвени да трошат повеќе пари на одржливи производи. На пример, 90% од потрошувачите кои припаѓаат на Генерацијата Х денес се подготвени да платат најмалку 10% повеќе за одржливи производи, а нивната подготвеност да платат повеќе за одржливи производи е зголемена за 42%.

Со зголемениот интерес за одржливост, важно е да се разгледаат начини да бидете поодржливи со вашиот паричник и вашите навики.

Мали чекори, големи промени

Движењето Модна револуција (Fashion Revolution), кое има активен огранок и во Македонија, годинава одбележува 10 години постоење и делување. Во рамките на Неделата на Модната револуција (15-24 април), а по повод Денот на планетата Земја, тие потсетуваат дека годинешната тема Пластика наспроти планета (Plastic versus Planet), повикува да се стави крај на модата на фрлање и го осветлува центарот на вниманието на упорната врска на модната индустрија со фосилните горива.

Фосилните горива се користат за создавање пластика, вклучително и влакна на база на пластика, како што е полиестер. Овие пластични влакна се разноврсни и издржливи, но нивното влијание врз животната средина е катастрофално; Производството на полиестер сочинува до 40% од модните емисии на јаглерод (Bloomberg, 2022), ткаенината ослободува микропластика во нашиот екосистем и облеката често е предодредена да скапува на токсични депонии“, велат оттаму и додаваат дека фосилните горива не се наоѓаат само во финалниот производ, туку го поттикнуваат секој чекор од синџирот на снабдување.

„Може да биде лесно да се отфрли идејата дека синтетичките влакна се проблем, но вистината е дека фосилните горива се користат и во производството на природни влакна; од одгледување на суровините до боење и доработка на ткаенината. Само значително намалување на обемот на производството и итна транзиција од фосилните горива ќе го спречи влијанието на модата врз климата“, стои во една од нивните едукативни објави во склоп на Неделата на Модната револуција.

Што можете вие како потрошувач да преземете за да го намалите вашето влијание врз животната средина?

#1 – Првото правило за одржливо купување е да се даде приоритет на квалитетот пред квантитетот. Со инвестирање во висококвалитетни производи, можете да го намалите јаглеродниот отпечаток и да уживате во потрајни предмети.

#2Инвестирајте во транссезонска, безвременска облека. Фокусирајте се на купување разновидни парчиња облека што може да се носат во текот на целата година. Приоритет треба да ви биде да купувате висококвалитетни облеки кои ќе траат и ќе ви служат повеќе сезони.

#3Купувајте од одржливи брендови. Многумина веќе се фокусираат на одржливи иницијативи ширум светот и со нивните производствени методи, така што инвестицијата во нив е инвестиција во одржливи практики.

# 4 – Купувајте или продавајте облека од втора рака. Со оваа практика ја заобиколувате фазата на производство, која е најзагадувачкиот дел од модниот синџир на снабдување. Освен тоа, купувањето облека од втора рака ќе го продолжи животниот век на овие парчиња и ќе го намали отпадот на депониите.

# 5 - Поправете ја вашата облека. Поправката на облеката што веќе ја поседувате може да помогне да се продолжи нејзиниот животен век, да се намали потребата за купување нови предмети и да се минимизира отпадот. Со усвојување на овие практики, можете да консумирате помалку и да влијаете позитивно на животната средина, покажа иницијативата Mend in Public Day, што опфати повеќе од 115 настани во над 36 земји, вклучувајќи го и настанот во Скопје, на 20 април, ставајќи го поправањето облека во фокусот.

# 6 Донирајте ја вашата облека или организирајте настани за размена на облека, како оној што неодамна го одржа македонскиот тим на Fashion Revolution. Секогаш запомнете дека дури и ако повеќе не ви треба таа јакна, на пример, на некој друг му треба. Со тоа ќе направите добро дело за другите и за околината.

# 7 - Ширете корисни информации. Со директното пренесување проверени информации ја подигаме свеста за одговорностите на потрошувачите. Затоа, следниот пат кога ќе се видите со вашите пријатели кои ја обожаваат модата, организирајте заедно забава за размена и споделете ги овие совети со другите!

реклама

Теми и коментари

ХПВ инфекцијата не треба да биде смртна пресуда: Колку системот ги препознава здравствените проблеми на жените?

Read more

Ден на планетата Земја: Како со нашите модни избори гласаме за иднината?

Read more

Зошто смртната казна нема да спречи свирепи убиства?

Read more

Зошто театарот ни е потребен повеќе од кога било?

Read more
 

Ново

  • filter

Диво месо на Албанскиот театар, штипската Лекција и Натчовек на Драмски театар од Варна на претпоследниот ден на фестивалот

Читај повеќе

Изведба на танцовиот дует LOUNGE на Марга Алфејрау, Мириам Лукас и Мириана Бененге на Викендот на гордоста

Читај повеќе

Со прогласување на наградените и проекција на Златната треска на Чарли Чаплин се затвора 14. Филозофски филмски фестивал

Читај повеќе

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе