Дензел Вашингтон ќе го игра Ханибал во историски филм на Netflix

Двојниот оскаровец Дензел Вашингтон повторно се здружува со Антоан Фуква, со кого работеше на Training Day и The Equalizer.

Овојпат, талентираното дуо ќе работи на сè уште ненасловен историски еп на Netflix, во кој Вашингтон ќе го глуми војсководецот Ханибал, пренесува Variety.

Сценариото за овој амбициозен проект го напиша Џон Логан, кој зад себе има три номинации за Оскар за неговата работа на филмовите Aviator, Gladiator и Hugo.

Филмот ќе го следи животот на картагинскиот генерал Ханибал, кој според многумина е еден од најголемите воени стратези на сите времиња. Главниот фокус на филмот ќе бидат неговите значајни битки за време на Втората пунска војна против Римската Република, кога Ханибал маршираше во Италија на грбот на воени слонови.

Под водство на Ханибал, Картагина извојувала неколку победи против Рим и контролирала голем дел од јужна Италија цели 15 години, додека Ханибал конечно не бил поразен во битката кај Зама во 202 година п.н.е.

Освен што глуми во филмот, Вашингтон ќе биде и продуцент, заедно со Ерик Олсен, Адам Голдворм и Фуква.

Фуква и Вашингтон неодамна работеа на третиот дел од The ​​Righteous, кој излезе оваа година, а познатиот актер моментално работи на Gladiator 2, кој е во режија на Ридли Скот.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Филм & ТВ

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Бредли Купер со задоволство повторно би глумел во франшизата The Hangover

Read more

Сè што е погрешно со Barbie

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Бредли Купер со задоволство повторно би глумел во франшизата The Hangover

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со Barbie

Читај повеќе

Македонската претставничка на детската Евровизија, Тамара Грујеска, заврши на 12-то место

Читај повеќе

Бредли Купер откри каде ги поминува празниците и со тоа ги изненади сите

Читај повеќе

Поранешна манекенка го тужи Ексл Роуз за сексуален напад од пред 34 години

Читај повеќе

Кој би го препознал како студент денес еден од најдобите актери во историјата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлер за 4K ремастерираниот The Abyss на Џејмс Камерон

Читај повеќе