Десерт без глутен: Мафини со чоколадо

Што ви е потребно да подготвите мафини без глутен?

Состојки:

¼ шолја интегрално оризово брашно

½ шолји бадемово брашно

¼ лажичка сода бикарбона

Половина лажичка сол

140 гр. темно чоколадо

115 гр. путер

Три лажици какао

Три јајца

Шолја кафеав шеќер

Две лажици екстракт од ванила

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени и подмачкајте го тавчето за мафини со путер.

Во садот промешајте оризово и бадемово брашно, сода бикарбона, сол и цимет.  Во друг помал сад промешајте чоколадо и путер и стопете ги на пареа. Кога ќе ги тргнете од огин, додајте и какао.

Во поголем сад, со миксер изматете јајца и шеќер и додајте екстракт од ванила.

Постепено додавајте ја смесата од чоколадо и путер, матете околу една минута, па додајте ја смесата со брашното и соединете ги.

Смесата сипете ја во калап и печете околу 15 минути.  

реклама

Расте бројот на новозаразени во Грција и Албанија

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Германија: Задолжителен ковид тест за сите кои влегуваат во земјата од високоризични региони

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Рецепти

Индиска кујна: Научете неколку рецепти

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Рецепт на денот: Чизкејк во чаша

Read more

Идеја за ручек: Пилешко во сос со печурки

Read more

Магазин

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Читај повеќе

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојче спасено откако 24 часа минало под урнатините во Бејрут

Читај повеќе
  • filter

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Читај повеќе