Дизајн на иднината: Екран што се преклопува на три дела

Со своите флексибилни телефони, јужнокорејската компанија Samsung покажа во која насока може да се движи дизајнот на мобилните телефони.

По првиот Galaxy Fold модел, Z Flip и Z Fold 2 покажаа дека Samsung ги слуша корисниците, но и дека има уште простор за подобрување.

Токму ова подобрување наскоро ќе ја види светлината на денот. Според документите до кои дојде порталот LetsGoDigital, Samsung разгледува комплетно нова форма на флексибилен телефон.

Тука, екранот би бил преклопен на три дела, а посебен додаток би била тастатурата „на извлекување“, чија цел би била полесно користење на телефонот.

Според податоците што Samsung ги достави до корејските институции, станува збор за уред кој се преклопува на две места.

Тастатурата е „скриена“ во едниот дел од екранот, а другиот дел од екранот секогаш би бил достапен за корисникот, со можност да биде поставен во различни позиции.

Нема технички податоци, но се чини дека целиот уред, кога е составен, не зазема многу повеќе простор од моделот Z Fold 2.

реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Хардвер

Apple ги претстави новите компјутери Silicon Mac

Read more

Поглед во конзолите Xbox Series X и Xbox Series S

Read more

Се враќа „Галаксија“ - првиот југословенски компјутер

Read more

Дизајн на иднината: Екран што се преклопува на три дела

Read more

Гик

ЕУ покрена постапка за враќање во сообраќај на авионите Boeing 737 Max

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте се со CAT S42, првиот телефон со антибактериска заштита

Читај повеќе

Snapchat нуди милион долари дневно за најзабавните видеа

Читај повеќе

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Читај повеќе

Клучни информации за дел од досегашните вакцини против COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Бекам ќе заработи од FIFA 2021 повеќе отколку што заработи со Манчестер

Читај повеќе

Познати нови детали за смартфонот OnePlus 9 Pro

Читај повеќе

Велешка „Брако“ создаде моќна еколошка машина за чистење

Читај повеќе

Никој не го прашува Трамп: Бајден ќе го добие претседателскиот профил на Twitter

Читај повеќе