Домашна пица на српски начин - со сланина и кисели краставички

Пицата е едно од омилените јадења во целиот свет. Ви предлагаме да го пробате овој рецепт од соседна Србија за малку необична пица со сланина и кисели краставички.

Пицата е познат италијански специјалитет, а најпознати се маргерита и капричоза. Денес се прави во многу земји, а сите пицаџии кои го подготвуваат си ставаат свој личен печат. Ви предлагаме да направите пица по српски рецепт со сланина и кисели краставички со тесто кое сами ќе го замесите. Веруваме дека на многумина ќе им се допадне ова гурманско јадење.

Потребни состојки:

 • доматен сос
 • 200 гр сланина
 • 400 гр шунка
 • 350 гр кашкавал
 • 5-6 кисели краставички
 • 150 гр печурки
 • оригано

За тестото:

 • 350 гр брашно
 • 3 лажици маслиново масло
 • 1/2 коцка квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 250 мл вода

Подготовка:

Во млака вода додадете издробен квасец и шеќер, па добро измешајте. Оставете го 10 минути да се активира, а потоа додадете просеано брашно и маслиново масло. Месете го тестото за пица. Покријте со проѕирна фолија и оставете 10-15 минути да нарасне. Тестото за пица развлечете го со дебелина од половина прст, па префрлете го во плех подмачкан со масло.

Премачкајте го со доматен сос, па одозгора посипете ја ренданата шунка, па наредете ги сечканите печурки и сланина, како и краставиците. Најгоре изрендајте кашкавал и посипете со оригано. Печете ја пицата во загреана рерна на 180°C околу 20 минути.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more

Лажна пица од зелка и компири место тесто

Read more

Рецепт на денот: Бакалар со леблебии и чери домати

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе