Џордан, Леброн, па Дончиќ: Словенечкиот феномен го одигра натрпеварот на својот живот

Лука Дончиќ го приватизираше она што требаше да биде дербито во НБА лигата.

Тој ги уништи Клиперс за победата на Мавс од 144:126 и за серијата негови чудесни достигнувања, кои поставија клупски и светски рекорди.

Натпревар со најдобриот шут во кариерата

Тој го предводеше Далас со 44 поени додека шутираше 17/21 од поле, што е дури 81 отсто. Ова е, значи, мечот со најдобар шутерски процент во неговата кариера. Трис шутираше одлични 6/9, а ги изведе сите четири слободни фрлања. Тој додаде 6 скока и по една асистенција, а сите постигна 32 поени за Далас додека беше во игра. Така стана првиот играч во историјата на НБА кој постигнал 44/6/6 со +32.

Посебно е фасцинантно што сето тоа му успеа за само три четвртини и за вкупно неполни 32 минути игра, соборувајќи го клупскиот рекорд по број на постигнати поени за толку кратко време.

Ова беше 29-ти натпревар за Дончиќ во последните пет сезони со бројки 40/5/5 во најважните категории, што е убедливо најдобар во НБА лигата бидејќи првиот до него Џејмс Харден има 19. Ова е втора за Дончиќ игра со вакви бројки сезонава иако само што почна. Сезонава само тој и Стеф Кари одиграа повеќе од еден натпревар со 40 поени, а со играта за историја против Клиперс, словенечкиот феномен го постигна она што го постигнаа само двајца од најголемите играчи.

Џордан, Леброн, и сега Дончиќ

Од формирањето на единствената НБА лигата во 1976 година, до синоќа само Мајкл Џордан и Леброн Џејмс имаат одиграно повеќе од 30 натпревари со 40+ поени пред да наполнат 25 години.

А потоа им се придружи и Дончиќ со чудесен настап против Клиперс.

Не е чудно што сето ова го направи против тој тим, бидејќи ова беше негов 10-ти натпревар со 40 или повеќе поени против Клиперс, што е пет повеќе отколку против неговиот втор омилен клиент, Вориорс.

Дуото ЛуКаи се потсмеваше на Клиперс и Зупак преполни со ѕвезди

На фантастичниот Дончиќ му помогна Кајри Ирвинг со 27 поени и 6 скока. Двајцата лесно го декласираа тимот со ѕвезди. Пол Џорџ, Кави Леонард, Џејмс Харден и Расел Вестбрук беа немоќни против дуото ЛуКаи.

Харден ги загуби сите три натпревари откако дојде во Клиперс да атакува на титулата, а во овој пораз беше невидлив со само 14 поени, колку што постигна Вестбрук.

Единствен од суперѕвездите на Клиперс на ниво беше Леонард со 26 поени. Ивица Зубац имаше 12 поени (5/9 шут) со 8 скока и две блокади, но во игра што веќе на полувремето стана игралиште на Лука Дончиќ.

Тагови

Кој е најбрзиот начин без лекови да го спуштите високиот крвен притисок?

Зошто никој не сака да војува против Швајцарија?

Драма на небото над Трст: забележана несекојдневна појава

Рафална сончева бура оди кон Земјата, издадено предупредување невидено скоро 20 години

Кошарка

Феникс Санс го отпушти Френк Вогел

Дончиќ блесна и му донесе израмнување на Далас во серијата против Оклахома

Како Јокиќ реагираше кога Шекил му рече дека не требало да биде МВП?

Јокиќ трет пат во кариерата е МВП во НБА

Барела ќе стане најплатен италијански играч во Серија А

Не е крај додека Баер не даде гол: Леверкузен сезонава 11 пати се спасуваше во надополнувањето

Проблем за клупскиот мундијал на ФИФА – фудбалерите се заканија со тужба

Миовски номиниран за играч на сезоната во Шкотска

Леверкузен го собори рекордот без пораз и ќе игра финале во Лига Европа против Аталанта

Проклетство на германските голмани: Нојер го направи истото како Кан против Бразил во 2002