Дроновите достигнаа ново ниво: Оставени сами на себе успешно избегнуваат пречки

Овие дронови направија нешто за прв пат во историјата. Имаме можност да го видиме едно од највпечатливите инженерски достигнувања, кои сѐ почесто нѐ изненадуваат во модерното време.

Со исклучок на круговите во воената индустрија (којзнае што се случува таму), принудувањето на група беспилотни летала да се координираат совршено, да избегнуваат препреки, да откриваат цели без да се судираат меѓу себе, не е навидум лесна задача.

Експериментите од овој тип најчесто се изведуваат во строго контролирани средини и со јасно дефинирана патека креирана од алгоритми и под надзор на експерти за овој тип на роботика.

Студентите од Универзитетот во провинцијата Жеџијан во Кина отидоа чекор подалеку, штом сме тука и после ваков вовед, нели?!

Тие развија алгоритам кој овозможува рој од 10 беспилотни летала со големина на дланка целосно независно да лета брзо низ бамбусова шума, корегирајќи го своето движење пред препреките за само неколку милисекунди. Навигацијата не се потпира на GPS системот, така што тие се погодни за употреба во области каде што сигналот е слаб. Покрај навигацијата во природа, кодот беше тестиран и за следење на едно лице.

Четири дрона, од четири различни агли успеале да ја задржат целта на радар дури и кога накратко таа излегувала од видното поле.

Remote video URL

Ваквиот систем во иднина би можел да помогне при природни катастрофи, кога е неопходно од безбедно растојание да се набљудува потенцијално опасен терени за да се лоцира загрозена личност. Повеќе дронови сигурно ќе го направат тоа побрзо од еден. Нема да зборуваме за можни злоупотреби, на кои предупредија некои експерти откако го погледнаа ова видео, бидејќи сѐ што е добро секогаш може на некој начин да се злоупотреби, но се надеваме дека нема да биде така...

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Вести

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Read more

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Read more

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Read more

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Read more
 

Гик

  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе

Месечината на Плутон има мистериозна црвена дамка, сега знаеме зошто

Читај повеќе
  • filter

7 сурови начини на мачење од Средниот век

Читај повеќе

Гробница од времето на Инките откриена во централна Лима

Читај повеќе

Човечката крв можеби потекнува од засега непознат извор, тврдат научниците

Читај повеќе