Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Се обидувате да го намалите крвниот притисок? Секој ден седете малку помалку и би можеле да видите изненадувачки резултати, велат експертите.

Минатиот месец беше објавена студија која опфати 283 постари лица на возраст меѓу 60 и 89 години, кои беа поделени во две групи: интервентна и контролна.

Членовите на контролната група беа вклучени во десет средби со тренер кој им помогна да си постават цели за поздрав живот. На членовите на интервентната група им беше дадена стоечка маса и фитнес тракер што ги потсетуваше да прават паузи за време на продолжено седење.

Се покажа дека интервентната група го намали дневното време поминато во седечка положба за околу 32 минути, додека контролната група не доживеа никакви промени во количината на седење. Исто така, крвниот притисок на испитаниците од интервентната група беше намален, што сугерира дека само 30 минути помалку седење дневно може да го подобри кардиоваскуларното здравје.

Научниците заклучија дека кај популациите со поголем ризик од кардиоваскуларни болести и поврзани здравствени резултати, малите промени во шемите на седење се доволни за да се подобри нивниот крвен притисок.

реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Read more

Здравје

Дали кафеавиот ориз е поздрав од белиот?

Read more

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Read more

Зошто треба секое утро да пиете чаша топла вода со лимон?

Read more

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more
 

Магазин

За што служат триаголниците исцртани во патничката кабина на авионите?

Читај повеќе

Дали ова е најдобрата реклама?

Читај повеќе

Дали кафеавиот ориз е поздрав од белиот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто конзервите треба згмечени да се фрлаат во ѓубре?

Читај повеќе
  • filter

Симбол на љубов и упорност: Каланхојата е моментално најпопуларното цвеќе

Читај повеќе

Тајната на најдобриот домашен леб се крие во една состојка

Читај повеќе

Кои ќе бидат двата најмоќни датуми во јуни, најважниот месец за љубов и кариера?

Читај повеќе

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за магдоносот да биде свеж и до месец дена

Читај повеќе