Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Високиот крвен притисок, познат и како „тивок убиец“, бара рано откривање за да се зачува здравјето, предупредуваат експертите.

Оваа состојба е поврзана со притисокот на крвта на ѕидовите на артериите додека срцето пумпа крв. Високиот крвен притисок значи дека крвта тече низ артериите побрзо отколку што треба.

За жал, приближно еден од секои три луѓе се соочува со висок крвен притисок. Сепак, само половина од нив успеваат да ја контролираат својата состојба. Оваа состојба е во пораст и кај децата поради епидемијата на дебелина. Често е асимптоматски, што значи дека многумина можеби не се свесни за нивниот висок крвен притисок, пишува Mirror.

Според тоа, американската Администрација за храна и лекови (ФДА) ја нагласува екстремната важност на раната дијагноза на високиот крвен притисок. Високиот крвен притисок може да биде „тивок убиец“ кој често не покажува никакви симптоми, но ве става на зголемен ризик од срцеви заболувања, срцева слабост и мозочен удар, меѓу другото. На пример, во 2013 година, високиот крвен притисок беше примарна причина за повеќе од 360.000 смртни случаи во САД.

Крвниот притисок се мери со помош на два броја: систолен притисок (притисокот во артериите за време на отчукувањата на срцето) и дијастолен притисок (притисокот во артериите помеѓу отчукувањата на срцето). Првиот број е секогаш поголем од вториот и го следи. Нормалниот крвен притисок е околу 120/80, а високиот крвен притисок се смета кога ќе достигне 130/80, познат како стадиум 1. Во стадиум 2 високиот крвен притисок е 140/90. Ако вашиот крвен притисок некогаш изнесува 180/110 повеќе од еднаш, потребна ви е итна медицинска помош - тоа е она што експертите го нарекуваат „хипертензивна криза“.

Што треба да направите ако се сомневате дека имате висок крвен притисок?

Можеби е неопходно да се направат промени во животниот стил, како што се намалување на внесот на сол, губење на тежината, прекинување со пушењето, умерено консумирање алкохол и редовно вежбање. Исто така, постојат лекови кои може да се користат за намалување на крвниот притисок, секој со свои добрите и лошите страни за кои треба да разговарате со вашиот лекар за да ја пронајдете најдобрата опција за вас.

Важно е да се напомене дека многу луѓе користат повеќе од еден лек, а ефектите треба да почнат да се чувствуваат во рок од неколку дена. Постојаната и правилна употреба на лекови е исклучително важна бидејќи високиот крвен притисок бара долготраен третман. Треба да го земате лекот додека вашиот лекар не препорача поинаку.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Здравје

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Read more

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Read more

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Read more

Храна која е богата со витамин Ц - идеална за зимските месеци

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе