Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Макфакс
/ 29.02.2024 / 15:33

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган рече дека Анкара продолжува да го поддржува мирното решение за сеопфатната руска инвазија на Украина и е подготвена да понуди платформа за соодветни преговори.

Во видео пораката прикажана на самитот „Украина-Југоисточна Европа“, претседателот на Турција нагласи дека неговата земја е подготвена да биде домаќин на мировните преговори меѓу Русија и Украина.

„И покрај фактот што влеговме во третата година од целосна војна, и покрај сите наши напори, нема доволно напредок кон мирот. Јас сум посветен на дипломатијата и на дијалогот, да им дадам шанса да ја завршат војната на праведен начин со траен мир“, рече Ердоган во видео пораката.

Ердоган повика на заедничка работа на „утврдување на општите параметри на мирот“ и изјави дека во таа смисла Анкара во принцип го поддржува мировниот предлог на Украина. Ердоган потоа повтори дека Турција помогнала во спроведувањето на Црноморската иницијатива за жито, од која Русија се повлече во летото 2023 година.

„Од друга страна, ние сме подготвени повторно да ја понудиме преговарачката маса што претходно ја организиравме во Истанбул за да изградиме мир“, додаде тој.

Москва и Анкара претходно ја најавија посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Турција. Посетата ќе се одржи по претседателските избори во Русија во средината на март. Додека се подготвува посетата на Путин, Европската комисија ја потсети Анкара дека Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на рускиот претседател поради неговата улога во депортацијата на украинските деца од окупираните територии.

реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Свет

Г7 подготвува мерки против Иран

Read more

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Read more

NYT тврди: Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Read more

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Read more
 

Вести

Г7 подготвува мерки против Иран

Читај повеќе

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Читај повеќе

Сообраќајка со полициско возило во Скопје, шестмина повредени

Читај повеќе

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Читај повеќе

Тепачка во штипскиот затвор, надвор стигнала и поддршка од 30 лица

Читај повеќе

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Читај повеќе

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Читај повеќе

Изложба на карикатури од Фестивалот за хумор и сатира IN VINICA VERITAS во Крива Паланка

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Читај повеќе