Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Испраќајте HD слики и датотеки до 100 MB, креирајте споделени албуми и споделувајте QR кодови со нови пријатели.

Facebook Messenger штотуку доби голема надградба. Една од најпопуларните апликации за пораки во светот е надградена со четири целосно нови и многу корисни функции, кои се веднаш достапни за сите корисници.

Ајде да видиме што претстави компанијата Meta и како можете да ги искористите во секојдневната комуникација со пријателите и семејството.

HD слики

Првата нова функција е HD слики. Сè што треба да направите е да ја означите опцијата „HD“ над понудените слики при испраќање - и тоа е сè. Доколку сакате да испраќате подетални фотографии со поголема резолуција, ова е вистинската функција за вас.

Ако не сте сигурни дали сте ја „штиклирале“ опцијата HD, секоја испратена HD слика ќе ја има таа кратенка во горниот десен агол.

Компанијата Meta ја направи оваа опција достапна во апликацијата WhatsApp уште во август минатата година, па иако чекавме, одлично е што конечно можеме да ја видиме во Messenger.

Заеднички албуми

Ако имате групен разговор со пријателите и семејството, ќе ви биде многу корисна функцијата „заеднички албуми“. Едноставно изберете повеќе слики при прикачување, а потоа допрете ја опцијата за создавање нов албум. Сите членови на групата потоа ќе можат да гледаат, додаваат, бришат или отстрануваат слики и видеа од споделениот албум.

Многу корисно ако неколку луѓе фотографирале прослава, настан или заедничко патување.

Поврзете се користејќи QR-код

Ако сте направиле ново познанство и сакате да продолжите со комуникацијата на Facebook Messenger, сега можете да се поврзете со скенирање на уникатниот QR код достапен во менито за поставки.

Овој додаток ќе ви биде од голема корист доколку вашиот нов познаник е странец или ако вашето име е многу често и тешко е да ве пронајдат со едноставно пребарување.

Испраќање фајлови до 100 MB

Последна, но не помалку корисна функција е испраќање фајлови со големина до 100 MB. Поддржани се сите големи формати, така што повеќе не треба да се потпирате на различни сајтови или клиенти за е-пошта за да испраќате големи фајлови - направете го тоа директно во Facebook Messenger.

Тагови
реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Вести

Apple подготвува екрани кои сами ќе се поправаат?

Read more

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Read more

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Read more

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Read more
 

Гик

Дали во нашиот Сончев Систем можеби се крие џиновска деветта планета?

Читај повеќе

Корисниците на Android потпевнувајќи можат да најдат песна на апликацијата YouTube Music

Читај повеќе

Гавраните знаат да бројат на глас

Читај повеќе

Apple подготвува екрани кои сами ќе се поправаат?

Читај повеќе

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Читај повеќе
  • filter

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Читај повеќе

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе