Ferrari: Хакирани сме, но нема да платиме откуп

Ferrari е најновата жртва на хакерски напад.

Хакери внеле вирус во компјутерскиот систем на Ferrari, но украле и податоци на некои клиенти. Тие тогаш решија да побараат откуп, но Ferrari категорично одби.

Ferrari постапи многу транспарентно и набргу по нападот ја информираше јавноста дека е цел на сајбер криминалци кои украле податоци. Но, на бараниот откуп реагирале согласно политиката на неодговарање на уцени и одбиле секаква можност за договор и исплата.

Компанијата Ferrari затоа ја известила полицијата, но и покрена внатрешна истрага. Тие ги информираа своите клиенти дека нивните лични информации, вклучувајќи ги и е-поштата и телефонските броеви, се компромитирани.

Почувствителните податоци, како оние поврзани со банкарски сметки, не се отуѓени.

Од Ferrari велат дека овој случај не влијаел на нивното работење.

Потсетуваме дека Ferrari и минатата година беше цел на хакери, кога беа украдени околу 7 GB податоци, инструкции и други документи.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Авто новости

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Read more

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Read more

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Read more

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Read more
 

Автомобили

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Читај повеќе

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Читај повеќе

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе