Ford почна да прима нарачки за најмоќниот Mustang досега

Најмоќниот и најскапиот Mustang досега се крие зад ознаката GTD и најпрво ќе се нуди на заинтересираните клиенти во Северна Америка, а од јуни ќе биде достапен и за клиентите во Европа.

Во Ford го избраа идеалниот момент да го претстават најмоќниот и најскапиот Mustang досега, бидејќи оваа година се вратија на Светскиот шампионат во издржливост (WEC - World Endurance Championship) со Mustang (во новата класа GT3), а наскоро тие ќе одбележат 60 години од почетокот на продажбата на првата генерација на еден од најпопуларните спортски автомобили на сите времиња.

Книгата за нарачки е отворена и сите заинтересирани купувачи кои сакаат да издвојат околу 325.000 долари за одговорот на Porsche 911 GT3 RS во ограничен број, прво ќе треба да добијат одобрение од Ford, кој вели дека не сака да го продава автомобилот на луѓе кои немаат намера да го возат, а всушност го купуваат за препродажба (добивка). Потсетуваме дека во Дирборн користеа сличен избор на клиенти кога го продаваа суперспортскиот модел GT.

Според сè уште неофицијални информации, Mustang GTD ќе се произведе во околу 1.000 примероци, а неверојатното и многу продолжено купе, за кое тврдат дека е во основа патен Mustang GT3, го придвижува 5,2-литарски V8 мотор со помош на механички компресор.

8-брзински автоматски менувач со две спојки е задолжен да распореди околу 800 „коњи“ кои ќе ја возат само задната оска, чија поставеност на задната страна помогна соодносот на тежината на оската да биде многу блиску до 50:50.

Со оглед на тоа што повеќето панели на каросеријата се направени од јаглерод, болидот се наоѓа на ултра лесни бандажи со централни бандажи кои носат легални гуми, но најдобро ќе го покаже својот потенцијал на патеката, зад огромните дискови и клештите -прилагодлива суспензија.

Со активна аеродинамика (DRS – Drag Reduction System), повторно моделирана по решението на Porsche за GT3 RS, Ford е уверен дека Mustang GTD ќе ја „затвори“ патеката за помалку од седум минути кога ќе биде најавено дека ќе се соочи со познатата патека Нирбургринг Нордшлајф. Не се сомневаме.

Тагови
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Read more

Авто новости

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Read more

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Read more

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Read more

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Read more
 

Автомобили

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Читај повеќе
  • filter

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Читај повеќе

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Читај повеќе

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе