Франција е кралица на кружните текови

Убедливо најмногу кружни текови по број на жители има во Франција, додека во САД повеќе милуваат чекање на семафор.

Кружните текови го прават чекањето на семафори демоде, па сепак за некои возачи, кои не се запознаени со нив, им претставува додатен стрес фактор при возењето. Во зависност од дизајнот, кружните текови можат да бидат проблем и за велосипедистите, но и за пешаците.

Сепак, докажано е дека за возачите кружните текови се побрз и побезбеден начин на поминување преку раскрсница. Придобивка плус е и тоа што со возењето во круг се штеди на простор и многу се поевтини за одржување.

Некои европски земји направија кружните текови наголемо да ги заменат раскрсниците, особено Франција и Шпанија. Франција има 967 кружни текови на 1 милион жители, според истражувањето на Erdavis, што е најмногу на планетава. Следна е Шпанија со 591 на милион жители, а останатите прилично заостануваат.

САД има прилично малку кружни текови на 1 милион жители, само 73. Затоа пак, САД го имаат градот кој има најмногу кружни текови. Се работи за градот Кармел во сојузната држава Индијана каде на секои 17 раскрсници има по еден кружен тек. Следен е Нант со кружен тек на секои 23 раскрсници, а потоа се дури четири шпански градови меѓу кои и престолнината Мадрид.

Тагови
реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Чек дис аут

Ова е најголемиот волк во светот

Read more

Неверојатна борба меѓу тигар и мечка

Read more

Преку граница само со доказ за плата поголема од 6.000 евра

Read more

Бодибилдерот Толочко конечно се ожени со секс-кукла

Read more

Магазин

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзи и вкусни идеи за појадок со Гордон Ремзи

Читај повеќе

Четири знаци дека си имате работа со манипулатор

Читај повеќе

Колку треба да вежбаме ако цел ден седиме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е најголемиот волк во светот

Читај повеќе

Што е тоа што ја прави една личност сексапилна ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се ослободите од подуеност на стомакот?

Читај повеќе

Идеја за десерт: Ролат со кокос прелиен со чоколадо

Читај повеќе