Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Германија изрази сомнеж во квалитетот и безбедноста на руската вакцина против коронавирусот и посочи дека лек, односно вакцина, може да се регистрира во Европската Унија само откако ќе бидат спроведени сите клинички испитувања.

„Безбедноста на пациентите е најголем приоритет. Нема податоци за квалитетот, ефикасноста и безбедноста на руската вакцина“, изјави портпаролката на Министерството за здравство.

URL

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека Русија е првата земја што регистрирала вакцина против COVID-19, по помалку од два месеци тестирања врз луѓе.

URL

Вакцината е развиена од рускиот Национален истражувачки центар Гамалеја, а во процесот на нејзиното создавање се користени мртви честички на база на аденовирус. Директорот на институтот, Александар Гинцбург истакна дека нема потреба за загриженост по здравјето, бидејќи овие честички во вакцината не можат да се размножуваат.

Германскиот министер за здравство Јенс Спан предупреди дека контроверзната руска вакцина може да биде опасна ако почне да се дистрибуира без да биде детално тестирана и дека може да го „убие“ прифаќањето на други вакцини ако се покаже како небезбедна или неефикасна.

„Може да биде опасно ако се почне прерано со вакцинирање на милиони, па и милијарди луѓе, бидејќи тоа може да го убие прифаќањето на вакцинацијата воопшто, ако се покаже како неефикасна. Многу сум скептичен за она што се случува во Русија“, рече Спан за радиостаницата Deutschlandfunk.

URL
реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Здравје

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Read more

Тага, страв, среќа: Како емоциите влијаат врз здравјето на нашите органи?

Read more

СЗО: Коронавирусот алармантно се шири низ Европа

Read more

Неколку причини зошто треба да јадете круши

Read more

Магазин

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Читај повеќе

5 работи кои пандемијата ги промени во нашите животи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Читај повеќе
  • play_arrow

Маче за првпат го гледа својот одраз во огледало - реакцијата е урнебесна

Читај повеќе