Гинисов рекорд: Сурфање на бран од 22 метри

Бразилската сурферка Маја Габеира постави нов рекорд, совладувајќи бран од 22 метри.

Не само што го собори нејзиниот сопствен рекорд, некогаш поставен од жена, туку има и подобар резултат од сите мажи. Таа го ризикуваше нејзиниот живот и за среќа преживеа.

Рекордот го постави во Португалија, каде секоја година се собираат највештите сурфери, а ретко меѓу нив има и жени. Сепак, 33-годишната Маја Габеира успеа да се надмине себеси и останатите.

URL

„Бев похрабра од вообичаено, бев блиску катастрофа. Никогаш не сум била толку близу до таква експлозија. Никогаш не сум почувствувала таква енергија и бука. Беше застрашувачки“, објасни Маја за New York Times.

Таа се надева дека ќе ги инспирира и другите жени да се занимаваат со овој спорт.

Remote video URL
реклама

Скарлет Јохансон се омажи по третпат

Read more

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

Егзодус од Париз: Колони долги вкупно 700 километри за бегство од градот

Read more

Утре има ретка Сина Месечина: Ќе биде среќна за четири хороскопски знаци

Read more

Чек дис аут

Среќа во несреќа: Остана нечепнат по сообраќајка пред нос

Read more

Дин по 2 месеца се враќа кај лавовите - добредојде или?

Read more

Дали би се преселиле? – Италијанско село нуди 20.000 евра за да почнете бизнис

Read more

Погледнете како Кинезите преместија петкатна зграда од едно место на друго

Read more

Магазин

Фудбалерката Меган Рапино ја запроси кошаркарката Сју Бирд

Читај повеќе
  • play_arrow

Среќа во несреќа: Остана нечепнат по сообраќајка пред нос

Читај повеќе
  • play_arrow

Tinder има нова опција - користете ја внимателно

Читај повеќе
  • play_arrow

Дин по 2 месеца се враќа кај лавовите - добредојде или?

Читај повеќе
  • play_arrow

4 идеи за вкусен доручек со јајца

Читај повеќе

Утре има ретка Сина Месечина: Ќе биде среќна за четири хороскопски знаци

Читај повеќе

Зошто некои од заразените со коронавирус се асимптоматски?

Читај повеќе

Зошто треба да јадете дури и кога не чувствувате глад?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали би се преселиле? – Италијанско село нуди 20.000 евра за да почнете бизнис

Читај повеќе