Honda повлекува 250.000 автомобили во САД, имаат дефект на моторот

Honda повлекува речиси 250.000 возила поради дефект во производството што може да го оштети моторот, јавува CNN.

Според известувањето што производителот на автомобили го поднесе во Националната управа за безбедност на сообраќајот на патиштата на САД во четвртокот, дел од моторите на моделите Acura и Honda е неисправен и може да предизвика „неправилно функционирање или застој на моторот додека возите зголемувајќи го ризикот од пожар, судир или повреда“.

Повлекувањето ги вклучува моделите Acura TLX 2015-2020 и MDX 2016-2020. Потенцијално се погодени и Honda Odyssey од 2018 и 2019 година, Pilots од 2016, 2018 и 2019 година и Ridgeline произведени помеѓу 2017 и 2019 година.

Ова е 14-то повлекување автомобили на Honda оваа година и петто најголемо досега. Со ова отповикување бројот на возила на Honda повлечени во 2023 година е повеќе од 3 милиони.

Honda соопшти дека сопствениците ќе бидат известени со писмо на почетокот на јануари и дилерите ќе ги проверуваат, поправаат и заменуваат моторите бесплатно.

Тагови
реклама

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Авто новости

Дали правилно сигнализирате во кружен тек?

Read more

Денеска е Меѓународниот ден на жените возачи: Кои се најголемите проблеми со кои се соочуваат?

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој вози подобро - човек или компјутер?

Read more
 

Автомобили

Дали правилно сигнализирате во кружен тек?

Читај повеќе

Денеска е Меѓународниот ден на жените возачи: Кои се најголемите проблеми со кои се соочуваат?

Читај повеќе

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Читај повеќе

Кој вози подобро - човек или компјутер?

Читај повеќе

Непријатен мирис од климатизерот во автомобилот? Време е за сервис

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Читај повеќе

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе