И за Англија во продажба неубави карти - до кога Македонија ќе има најгрди карти во Европа?

Назад кон Страна 2

Какви се картите во странство?

За да направиме вистинска споредба, да не излезе дека зборуваме на памет, треба да ги погледнеме и картите во странство. За тоа во пресрет ни излезе Павле Симовски кој ни сподели дел од неговата колекција. Намерно сакавме повеќето карти да бидат од натпревари на македонската репрезентација на гостински терен.

(Фотографиите се од приватната колекција на Павле Симовски, освен ако не е наведено поинаку на самата карта.)

Шпанија - Македонија 1995
Хрватска - Македонија 1998
Молдавија - Македонија 2000
Босна и Херцеговина - Македонија 2002
Андора - Македонија 2004
Хрватска - Македонија 2007
Босна и Херцеговина - Македонија 2008
Црна Гора - Македонија 2008
Шкотска - Македонија 2009
Ерменија - Македонија 2011
Шкотска - Македонија 2012
Белгија - Македонија 2013
Азербејџан - Македонија 2016 (на неутрален терен во Австрија), Фото: Филип Здравески
Србија - Португалија 2016, Фото: Филип Здравески
Србија - Португалија 2016 задна страна, Фото: Филип Здравески
Шпанија - Македонија 2016
Израел - Македонија 2019
Австрија - Македонија 2019
Грузија - Македонија ЛН 2020

Некои убави, други поубави. Се надеваме дека во најблиска иднина и картите за домашните натпревари на Македонија ќе почнат да личат на вистински фудбалски карти.

ПС: Колекционерот Павле ја бара картата од првиот натпревар на Македонија во Крањ во 1993 година против Словенија. Му недостасува во колекцијата. Доколку некој ја има нека ја контактира редакцијата на Кајгана.

реклама

Теми и коментари

ХПВ инфекцијата не треба да биде смртна пресуда: Колку системот ги препознава здравствените проблеми на жените?

Read more

Ден на планетата Земја: Како со нашите модни избори гласаме за иднината?

Read more

Зошто смртната казна нема да спречи свирепи убиства?

Read more

Зошто театарот ни е потребен повеќе од кога било?

Read more
 

Ново

  • filter

Диво месо на Албанскиот театар, штипската Лекција и Натчовек на Драмски театар од Варна на претпоследниот ден на фестивалот

Читај повеќе

Изведба на танцовиот дует LOUNGE на Марга Алфејрау, Мириам Лукас и Мириана Бененге на Викендот на гордоста

Читај повеќе

Со прогласување на наградените и проекција на Златната треска на Чарли Чаплин се затвора 14. Филозофски филмски фестивал

Читај повеќе

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе