И за Англија во продажба неубави карти - до кога Македонија ќе има најгрди карти во Европа?

Назад кон Страна 1

Како порано изгледаа картите?

Не секогаш фудбалските карти за репрезентацијата биле неубави како денешниве. Порано навивачите купувале убави парчиња хартија, во одреден период и прекрасни.

(Фотографиите се од приватната колекција на авторот на текстот, освен ако не е наведено поинаку на самата карта.)

Вака изгледаа едноставните карти од 90-тите кои се во денешен стил. Беа исти за секој натпревар, но не го пишуваше противникот. Позадинската боја варираше.

Македонија - Босна и Херцеговина 1998

Некаде околу 2000 година почнаа карти со обележан натпревар.

Македонија - Чешка 2001

Против Израел беше една од поубавите карти. Едноставна, но со душа и идентитет (и боја).

Македонија - Израел 2002

Пред 20 години Англија гостуваше во Скопје. Пред 20 години за истиот противник сме имале поубави карти отколку денес, во 2023 година.

Македонија - Англија 2003

Едни од најинтересните дизајни на карти беа за квалификациите за Мундијалот 2006.

Македонија - Ерменија 2004, Фото: Павле Симовски
Македонија - Холандија 2004, Фото: Павле Симовски

Убав дизајн имаа и оние за квалификациите за ЕУРО 2008 и Мундијалот 2010 и пријателските од тој период.

Македонија - Нигерија 2007
Македонија - Естонија 2007
Македонија - Хрватска 2007

Овие карти имаа и добра задна страна, како што се читаше мапата на стадионот:

Македонија - Норвешка 2009
Македонија - Катар 2009

Убави карти имаше во периодот за ЕУРО 2012 квалификациите кога позадинската боја се менуваше од натпревар за натпревар.

Македонија - Русија 2010
Македонија - Црна Гора 2010
Македонија - Ирска 2011
Македонија - Андора 2011

Прв пат бездушни карти излегоа за наредните квалификации, оние за Мундијалот 2014.

Македонија - Хрватска 2012
Македонија - Србија 2012
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Теми и коментари

ХПВ инфекцијата не треба да биде смртна пресуда: Колку системот ги препознава здравствените проблеми на жените?

Read more

Ден на планетата Земја: Како со нашите модни избори гласаме за иднината?

Read more

Зошто смртната казна нема да спречи свирепи убиства?

Read more

Зошто театарот ни е потребен повеќе од кога било?

Read more
 

Ново

Суперхрана која може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Непријатен мирис од климатизерот во автомобилот? Време е за сервис

Читај повеќе

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во текот на летото?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Читај повеќе

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Читај повеќе

Како помалку да се потите на високи температури?

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе