И за Англија во продажба неубави карти - до кога Македонија ќе има најгрди карти во Европа?

Со години за натпреварите на фудбалската репрезентација на Македонија во продажба излегуваат грди карти без душа, без ништо што ја идентификува репрезентација и речиси црно-бели. Македонските навивачи купуваат едни од најнеубавите фудбалски карти во Европа, за што потврдуваат и колекционерите на овие вредни парчиња хартија.

Во понеделникот беа пуштени во продажба картите за натпреварот Македонија - Англија (20 ноември, 20:45). Од утрината се создадоа редици пред продажните места каде љубопитните фудбалски фанови чекаа за да дојдат до тоа толку посакувано парче хартија.

А, тоа парче, исто како и за натпреварите изминативе години. Грдо и никакво, речиси црно-бело.

Еве како изгледа картата за Македонија - Англија:

Фото: Анѓел Јанков (претседател на ФК Слободен Аеродром)

Кратата не изгледа поразлично од картите за претходните натпревари, освен името на противникот и датумот. Има и мапа на стадионот која ни со лупа не можете да ја прочитате.

Еве како изгледаа картите изминативе години:

(Фотографиите се од приватната колекција на авторот на текстот.)

Македонија - Италија 2023
Македонија - Украина 2023
Македонија - Финска 2023
Македонија - Италија 2017
Македонија - Албанија 2017
Македонија - Шпанија 2017

Тоа се карти од 2023 и од 2017 година.

Но, ваквите карти не се само за фудбалските натпревари за репрезентацијата. Картите и за другите настани не се воопшто поинакви.

Еве на пример како изгледа картата за музичкиот фестивал Таксират 2023:

Ајде да ги споредиме картите од натпреварите против Италија во 2017 и 2023 година за да видиме што се променило за цели 6 години!

Италија 2017

Италија 2023

Па, логото на Италија е различно оти скоро го сменија.

Колекционерот на карти од Тетово, Павле Симовски, инаку спортски новинар и голем фан на македонската фудбалска репрезентација, често разменува карти со странски колекционери. (На стана 3 е дел од неговата колекција.) Според него, странските колекционери имаат многу ниско мислење за македонските карти.

„Странските колекционери велат дека картите ни се мизерни, дека ние и Албанија имаме најгрди карти во цела Европа. Албанските карти во последно време ги користи и Косово, па и тие се во овој кош. Македонија дефинитивно изминативе години ги има најгрдите карти во Европа, а сигурно и пошироко“, разочарано вели Павле кога го замоливме за коментар. 

Што вели ФФМ?

Фудбалската федерација на Македонија одамна не ги печати картите во своја режија, туку ангажира фирма за оваа намена. И тука лежи проблемот - затоа картите се бездушни, исти како за концерти и разни други настани.

Се јавивме во ФФМ за да ги прашаме до кога им е договорот со MKTickets, фирмата која ги издава картите, за да знаеме кога ќе ги откачат и кога македонските навивачи (и странските!) конечно можеби ќе добиваат карти што личат на нешто. Но, не ни дадоа конкретен одговор.

Од ФФМ ни кажаа дека MKTickets имале специјална хартија набавена од Хрватска на која ги печателе картите и која била со заштита од фалсификување и дека до трошење на големите залихи немало да има нови карти. Тоа секако не е никакво оправдување за крајно лошиот изглед.

реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Теми и коментари

ХПВ инфекцијата не треба да биде смртна пресуда: Колку системот ги препознава здравствените проблеми на жените?

Read more

Ден на планетата Земја: Како со нашите модни избори гласаме за иднината?

Read more

Зошто смртната казна нема да спречи свирепи убиства?

Read more

Зошто театарот ни е потребен повеќе од кога било?

Read more
 

Ново

  • play_arrow

Топ 15 најнеобични инженерски проекти

Читај повеќе
Правило на 5 минути за решавање расправии

Како се решаваат расправии во врската со „правилото на 5 минути“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за серијата Women in Blue – приказната за првите жени во мексиканската полиција

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Левица: Тарифата на нотарите енормно зголемена

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе

Германците направија математика: Хрватска е поскапа од Грција и Шпанија

Читај повеќе

Герасимовски: Учениците до 10 години може да бидат згрижени во градинките и за летниот распуст

Читај повеќе
  • play_arrow

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Читај повеќе